News, Uzależnienia

Nie można lekceważyć symptomów uzależnienia dziecka od komputera

Dzieci w wieku od 8 do 18 lat spędzają w sieci nawet kilka godzin dziennie. Spędzanie tak dużej ilości czasu w Internecie, pozbawia ich rzeczywistych doświadczeń i może skutkować niższymi ocenami, zwiększeniem ryzyka depresji, skróceniem czasu potrzebnego na sen.

Według szacunkowych danych, aż 21 proc. młodzieży jest definiowane jako intensywni użytkownicy mediów, którzy spędzają w sieci ponad 6 godzin dziennie. Kolejne 63 proc. to użytkownicy umiarkowani, którzy korzystają z mediów 3 godzin dziennie. Młodzież, która zalicza się do kategorii lekkich użytkowników, to ci, którzy spędzają mniej niż 3 godziny z mediów dziennie.

Niezależnie od tego, czy kompulsywne korzystanie z Internetu pasuje do formalnej kategorii uzależnień, czy nie, istnieją wyraźne dowody wskazujące na to, że niektórzy użytkownicy rozwijają kompulsywną potrzebę przebywania w Internecie, która zakłóca ich codzienne czynności, relacje i zdrowie. Chociaż naukowcy są dalecy od pełnego zrozumienia związku przyczynowo-skutkowego między korzystaniem z Internetu a zachowaniem nieprzystosowawczym (i w zakresie, w jakim te relacje mogą przebiegać w obie strony), dowody sugerują, że ryzyko rozwoju tych problemów dla młodzieży jest znacznie większe niż w przypadku osób starszych. Szacuje się, że ponad 3 godziny dziennie spędzone przy komputerze, gdzie aktywność ta nie ma nic wspólnego z nauką – jest działaniem, przy którym uzależnienie od komputera jest realnym zagrożeniem.

Dla rodziców konieczne jest zrozumienie, jak odróżnić normalne korzystanie z Internetu od kompulsywnego korzystania. Jest to niezwykle ważne, aby wiedzieć, kiedy szukać pomocy u specjalistów.

Możemy wyróżnić i zaobserwować znaki ostrzegawcze, które świadczą o możliwości uzależnienia od komputera. Należy pamiętać, że wiele zachowań z poniższej listy może wystąpić przy normalnym użyciu i kontekście, ale dla wielu mogą to być oznaki uzależnienia dziecka. Leczenie uzależnienia od komputera należy zacząć natychmiast po zwróceniu uwagi na symptomy. Zalicza się do nich:

  • Wydaje pieniądze na swoje urządzenia lub w Internecie, które powinny być wykorzystane na rachunki, zakupy spożywcze i inne potrzeby.
  • Nieudane próby kontrolowania zachowania, w tym zachowania agresywnego.
  • Zwiększone poczucie euforii podczas korzystania z komputera i Internetu.
  • Traci poczucie czasu w trybie online.
  • Poświęcenie godzin snu, aby spędzić czas w sieci.
  • Dany użytkownik jest agresywny i zły, gdy ma przerwę w korzystaniu z Internetu lub czasu online.
  • Sprawdza wiadomości kompulsywnie przez cały dzień.
  • Spędza czas w Internecie, zamiast odrabiać pracę domową lub obowiązki.
  • Woli spędzać czas online niż z przyjaciółmi lub rodziną.
  • Nie przestrzega limitów czasowych, które zostały ustalone dla korzystania z Internetu.
  • Traci zainteresowanie czynnościami, które sprawiały mu przyjemność, zanim miał dostęp do sieci.
  • Ucieka do Internetu, aby uniknąć odpowiedzialności, uciec od bolesnych uczuć lub kłopotliwych sytuacji.

Uzależnienie od gier komputerowych i Internetu to kompulsywna forma zachowań. Oznacza to, że osoba stara się uciec od rzeczywistości, celowo zmieniając swój stan psychiczny i pogrążając się w iluzorycznym świecie. Uzależnienie od komputera zostało uwzględnione w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Dokument ma wejść w życie w styczniu 2022 roku.

Szacuje się, że od 6 do 14 proc. internautów jest uzależnionych od komputera. Komunikacja odbywa się w sieciach społecznościowych i komunikatorach internetowych. Dzieci, podobnie jak dorośli, często zaczynają mylić rzeczywistość z wirtualnym światem komputerów. Jest to już problem psychologiczny, którym musi zająć się profesjonalista. Psychologiczne uzależnienie od komputera powstaje z następujących powodów:

  • Utrata uwagi. Jeśli dziecko lub dorosły nie uzyskuje uwagi od rodziców i bliskich, może szukać jej w Internecie.
  • Jeśli przemoc w rodzinie jest normą, to od problemów można uciec nie tylko fizycznie. Dzieci nie mają dokąd uciekać, dlatego podążają do świata komputerów.
  • Wiele osób, które cierpią z powodu niskiej samooceny – odnajduję wartość swojej osoby w sieci.

Istnieje wiele różnych rodzajów uzależnień. Sieciogolizm. To częsta wizyta i „życie” w sieciach społecznościowych. Użytkownicy po prostu się budzą, sięgają po telefon i zaczynają przeglądać kanały sieci społecznościowych. Cały wolny czas spędzają w Internecie. Cyber uzależnienie. To ciągłe pragnienie bycia w wirtualnym świecie. Przeglądanie Internetu. Przypadkowa i stała obecność w Internecie. Często nie pamiętają informacji, które właśnie zobaczyli lub przeczytali.

Źródło: odkrywcy.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

26 listopada 2021