Niepełnosprawność

Rok temu powstała Koalicja PRZEWIJAMY POLSKĘ

5 maja w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, minął rok od powstania Koalicji PRZEWIJAMY POLSKĘ, której celem jest powstanie w całym kraju sieci toalet wyposażonych – poza podstawowymi urządzeniami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnością – również w kozetki i podnośniki, które umożliwiają dokonanie czynności pielęgnacyjno-higienicznych (w tym wymianę środków chłonnych) w wygodny i bezpieczny sposób.

Wyposażone w ten sposób toalety, nazwane w Polsce Komfortkami (w krajach anglojęzycznych: changing places), powinny stać się normą i znaleźć się jako obowiązujący zapis w prawie budowlanym.

Problem braku Komfortek dotyczy co najmniej 150 tysięcy dorosłych, niesamodzielnych z powodu choroby, niepełnosprawności i wieku osób w Polsce, które kilka razy dziennie wymagają zmiany środków chłonnych, cewnikowania albo innych czynności pielęgnacyjno-higienicznych, wykonywanych w pozycji leżącej. Niestety, obecnie te czynności odbywają się najczęściej w warunkach urągających godności człowieka: na podłogach toalet publicznych, lokali gastronomicznych, aptek albo na ławkach w parkach, na trawie lub w samochodach. Alternatywą pozostaje nierzadko rezygnacja z udziału w życiu publicznym, społecznym i rodzinnym albo okupione są one wyrzeczeniami, w tym: wielogodzinnym unikaniem przyjmowania napojów i jedzenia w celu uniknięcia konieczności wymiany środków chłonnych.

W lutym 2021 roku, z inicjatywy prezeski poznańskiego Stowarzyszenia ŻURAWINKA, rozpoczęła się akcja PRZEWIJAMY POLSKĘ, a 5 maja br. 5 organizacji pozarządowych: Fundacja MALI SIŁACZE z Krakowa, Fundacja NieOdkładalni z Gliwic, Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki, Fundacja INTEGRACJA z Warszawy oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym ŻURAWINKA z Poznania, zawiązało Koalicję, spotykając się – na zaproszenie Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki prezydenta RP – w Belwederze i rozpoczynając w ten sposób wspólne działania na rzecz poprawy jakości życia dyskryminowanych 150 tys. osób w Polsce. 

Koalicja w ciągu roku działania nawiązała współpracę z władzami wielu samorządów, instytucji, firm i organizacji pozarządowych. Trwają prace nad możliwymi zmianami prawa, poszerza się lista lokalizacji, w których można skorzystać z Komfortek, powstała ich baza adresowa, realizowane są projekty edukacyjne, a także została opracowana koncepcja plenerowych Komfortek.

Źródło: informacja i zdjęcie – nowiny-gliwice,pl.

6 maja 2022