Przemoc domowa

Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

2 października przypada Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2007 roku. Celem inicjatywy jest promowanie idei życia bez przemocy, upowszechnianie tolerancji poprzez edukację.

Przemoc to intencjonalne działanie, powoduje u drugiej osoby poczucie cierpienia i krzywdy. Jest zamierzonym działaniem jednej osoby wobec drugiej, ma na celu zmuszenie tej osoby do podporządkowania się. Przemoc występuje, gdy jedna osoba ma wyraźną przewagę nad drugą osobą, a jej działania naruszają godność osoby pokrzywdzonej.

Przemoc domowa nadal jest zjawiskiem powszechnym. Z realizowanych badań pn. „Ogólnopolska diagnoza zjawiska przemocy w rodzinie wobec dzieci”* wynika że, najbardziej rozpowszechnioną formą przemocy domowej wobec dzieci jest przemoc psychiczna. W drugiej kolejności występuje zaniedbanie oraz przemoc fizyczna. Prawie co 5 dziecko w Polsce doznaje przemocy fizycznej(19 %) i psychicznej (18 %). 9% doznało przemocy ekonomicznej a 8% seksualnej.

Większość osób (61%), które zaobserwowały przemoc w swoim otoczeniu podjęła w związku z tym działania. Była to przede wszystkim rozmowa, uświadomienie problemu (26%) oraz zgłoszenie na Policję (20%) czy do pomocy społecznej (18%). Osoby, które nie podjęły żadnych działań w związku z zauważeniem występowania przemocy przyznają, że nie zrobiły tego głównie ze względu na poczucie, że nie chcą się wtrącać (19%) i z obawy, strachu (19%).

Doświadczenia przemocy w dzieciństwie w bardzo dużym stopniu rzutują na dorosłe życie. Wyniki badania pokazują, że prawie co trzeci Polak (32%) przyznaje, że w dzieciństwie doświadczał przemocy fizycznej, a 28% badanych przyznało, że doznawało przemocy psychicznej. Przemocy najczęściej dopuszczali się członkowie najbliższej rodziny: ojciec, matka, rodzeństwo.

Zdecydowana większość Polaków (81%) jest również świadoma, że dziecko doznaje przemocy również wtedy, gdy widzi przemoc pomiędzy swoimi rodzicami. Polacy są prawie jednomyślni w przekonaniu, że każdy, kto dostrzega przemoc domową wobec dziecka, powinien zareagować.

Przemoc oznacza cierpienie fizyczne, ale przede wszystkim cierpienie psychiczne i może doprowadzić do samookaleczeń a także prób samobójczych.

* Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Sprawozdanie z Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Roku 2021 r.

Źródło: mopr.slupsk.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

 

2 października 2023