Więzienie

Lublin. Kolejni więźniowie zaczną studia na KUL

Ponad 20 więźniów z całego kraju zacznie studia na KUL. Uczelnia prowadzi je w Areszcie Śledczym w Lublinie od ok. 10 lat.

– Na studia prowadzone przez uniwersytet w Areszcie Śledczym w Lublinie w roku akademickim 2023/24, zrekrutowało się 23 osadzonych z jednostek penitencjarnych z terenu całej Polski. 11 osób rozpocznie studia licencjackie, 12 magisterskie, na pozostałych rocznikach mamy 29 studentów – poinformował rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Studenci-osadzeni rozpoczynający studia na kierunku nauki o rodzinie,  specjalność asystent osoby niesamodzielnej (studia licencjackie) i specjalność animacja środowiska społecznego (studia uzupełniające magisterskie), przyjechali do Lublina z jednostek penitencjarnych w okręgach: lubelskim, warszawskim, opolskim, koszalińskim, poznańskim, olsztyńskim.

Jednocześnie nie każdy, kto odbywa karę pozbawienia wolności, kwalifikuje się do tego, żeby zacząć naukę w Centrum Studiów KUL dla Osadzonych. Grupy nie mogą być tak liczne, jak w regularnym toku kształcenia, a kandydat poza wymogami formalnymi, jak zdana matura, nie może wykazywać zachowań ryzykownych. Innym kryterium jest sama postawa osadzonego.

Uczelnia po raz pierwszy podjęła się realizacji projektu w zakresie resocjalizacji przez edukację pt. „Nowa socjalizacja” w roku akademickim 2013/2014. Na kierunku praca socjalna studia rozpoczęła wówczas grupa 36 osób z całej Polski, osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie.

Źródło: lublin24.pl. Zdjęcie – fot. KUL.

26 września 2023