Aktualia

Łódź. W mieście jest już 17 lodówek społecznych, w których można podzielić się jedzeniem

Na Widzewie stanęła nowa lodówka do dzielenia się jedzeniem. To trzecia miejska lodówka społeczna w Łodzi. Ponadto na terenie miasta działa też 14 lodówek społecznych uruchomionych przez Stowarzyszenie „Chleba Naszego”. Władze miasta apelują do łodzian, aby w okresie świątecznym nie wyrzucali jedzenia do śmietnika, lecz podzieli się tym co zostanie z potrzebującymi.

Nowa lodówka społeczna w Łodzi została uruchomiona w sąsiedztwie Dziennego Domu Pomocy dla Osób z Niepełnosprawnościami oraz Osób Starszych przy ul. Ćwiklińskiej 5a na Widzewa. Obok lodówki stoi też społeczna szafa, za pośrednictwem której każdy może podzielić się zadbanymi i wciąż sprawnymi rzeczami, które będą przydatne dla innych (np. ubraniami, zabawkami lub książkami).

Nowa lodówka do dzielenia się jedzeniem na Widzewie to trzecia miejska lodówka społeczna w Łodzi. Pierwsza funkcjonuje już od ponad roku przy głównej siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Kilińskiego 102/102a. Druga została uruchomiona tuż przed świętami Bożego Narodzenia w sąsiedztwie siedziby II Wydziału Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS przy ul. Grota-Roweckiego 30 na Zarzewie. Ponadto na terenie całego miasta działa też 14 lodówek społecznych uruchomionych przez Stowarzyszenie „Chleba Naszego”.

– Z naszych obserwacji funkcjonowania dotychczasowych dwóch miejskich lodówek wynika, że jeszcze kilka miesięcy temu lodówki potrafiły stać wypełnione przez pół dnia, a czasami nawet dłużej. Teraz jedzenie potrafi zniknąć z niej w ciągu zaledwie pół godziny – mówi Piotr Kowalski, dyrektor MOPS w Łodzi.

Wszystkie lodówki społeczne w Łodzi są czynne przez całą dobę i 7 dni w tygodniu. Aby z nich skorzystać, wystarczy przyjść i włożyć coś do lodówki lub przyjść i poczęstować się jej zawartością. Produkty umieszczane w lodówkach społecznych nie powinny posiadać jakichkolwiek oznak zepsucia w postaci nadgnicia, pleśni czy nietypowego zapachu. Poza tym powinny być to potrawy i artykuły szczelnie zapakowane. Jeśli nie zostały zapakowane fabrycznie przez producenta (ponieważ zostały np. przygotowane samodzielnie w domu) przyda się dokładny opis tego, co jest w środku. Do lodówek nie powinny trafiać produkty, co do których są nawet niewielkie przypuszczenia, że już się popsuły i nie nadają się do spożycia. Niewskazane są ponadto wszystkie potrawy zawierające w swoim składzie surowe mięso (np. tatar) lub surowe jajka (np. domowy majonez, ciasto z kremem). Do lodówek społecznych nie może też trafiać alkohol w żadnej postaci.

Źródło informacji i zdjęcia: eska.pl.

10 kwietnia 2023