Bezdomność

Łódź. Autobus dla bezdomnych zakończył zimowe kursowanie

Nocny autobus z gorącą zupą dla osób w kryzysie bezdomności zakończył regularne kursowanie po mieście Łodzi. Choć tegoroczna zima nie należała do najtrudniejszych, potrzebujących nie brakowało. Dla wielu z nich taki posiłek to często jedyne co jedzą w ciągu dnia.

Od 1 grudnia 2023 roku do 15 marca 2024 roku w autobusie wydano 114 tysięcy porcji zupy. Średnio jednej nocy wydawano 116 porcji żywności, na które składała się ciepła zupa (najczęściej są to ulubione zupy łodzian żurek, grochowa), pieczywo i herbata. O tym ilu głodnych zgłosi się do autobusu decyduje pogoda. O ile tegoroczna zima nie była dla osób mieszkających na ulicy aż tak nieprzyjazna, to każde pogorszenie aury wpływało na frekwencję przy wydawaniu posiłków. Tegoroczny rekord padł w nocy z soboty na niedzielę (14-15 stycznia), gdy wydano aż 143 porcje zupy.

„Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” od 2004 roku organizuje Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, które prowadzi łódzkie schroniska dla bezdomnych mężczyzn i kobiet. Zupa jest przygotowywana w kuchni schroniska na Nowych Sadach. W tym sezonie z budżetu miasta przekazano na ten cel 81 tysięcy 700 zł. Autobus zapewnia łódzkie MPK.

Źródło: oprac. ze expressilustrowany.pl. Zdjęcie – fot  archiwum.

21 marca 2024