News, Niepełnosprawność

Kraków. XVI Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych

Od 21 września i do 13 grudnia 2020 r., w Kamienicy Szołayskich – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, można oglądać prace niepełnosprawnych artystów. Trwa tam bowiem XVI Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych, imprezy zorganizowanej przez Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, pod patronatem prezydenta miasta.

Wystawa jest efektem konkursu, w którym wzięło udział 321 autorów z Brazylii, Finlandii, Hiszpanii, Indii, Polski, Słowacji i Ukrainy, którzy nadesłali 733 prace.

Jury pod przewodnictwem prof. Adama Wsiołkowskiego przyznało nagrody w trzech kategoriach: twórczości dzieci, twórczości dorosłych (malarstwo) oraz twórczości dorosłych (grafika i rysunek) oraz wybrało 100 najlepszych prac na wystawę. 39 autorów prac otrzyma nagrody i wyróżnienia. Nagrody rzeczowe kupowane są na zamówienie laureatów przez organizatorów konkursu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wystawę w Kamienicy Szołayskich przy pl. Szczepańskim 9, można oglądać we wtorki w godzinach 10.00 – 17.00, od środy do piątku w godzinach 10.00 – 16.00, sobotę 10.00 – 17.00 i niedzielę 10.00 – 16.00, (przerwa techniczna codziennie: 13.00 – 14.00). Wstęp wolny

Od momentu powstania Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych w 1991 roku poszukuje ona i promuje talenty plastyczne wśród osób z różnymi niepełnosprawnościami i w każdym wieku. Organizuje Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych (wystawy m.in. w Muzeum Narodowym, Pałacu Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”). Biennale w 2000 roku było włączone do Festiwalu „Kraków 2000- Europejskie Miasto Kultury”.

Zespół Fundacji przygotował ponad 700 wystaw indywidualnych i zbiorowych twórców z niepełnosprawnościami. W 1999 roku uruchomiono działającą do dzisiaj galerię sztuki osób niepełnosprawnych „Stańczyk” przy ul. Królewskiej w Krakowie.

Fundacja organizuje także doroczne ogólnopolskie konkursy literackie oraz prowadzi działalność wydawniczą (m.in. kwartalnik artystyczny „Słowem i Kształtem”).

Fundacja zajmuje się również arteterapią i edukacją plastyczną. Zorganizowała m.in. Studium Wiedzy o Sztuce dla osób niepełnosprawnych przy Politechnice Krakowskiej (163 absolwentów z całej Polski otrzymało świadectwa ukończenia Studium). W ciągu niemal 30 lat działalności odbyło się kilkaset warsztatów plastycznych, literackich i teatralnych, turnusów arteterapii i plenerów.

źródło: materiały prasowe

23 września 2020