News

Koronawirus zwiększy poziom biedy i liczbę wykluczonych. Eksperci: ratujmy najsłabszych

Zespół Open Eyes Economy Summit, wydarzenia gospodarczego, które od kilku lat promuje ideę gospodarki zbudowanej wokół wartości i poprawy jakości życia, a nie zysku ponad wszystko, opublikował raport dotyczący walki z epidemią w Polsce.

Eksperci zwracają uwagę na potrzebę solidarności społecznej. „Najsłabsi i najmniej samodzielni ludzie: bezdomni, ubodzy, pensjonariusze domów opieki społecznej, osoby z niepełnosprawnościami, są w czasie epidemii jeszcze mniej samodzielni. Ich obecna sytuacja jak w soczewce odbija bolączki: ochrony zdrowia, pomocy społecznej, czy systemu wsparcia dla organizacji pozarządowych” – czytamy w raporcie.

Pandemia niestety obnaża dotychczasowe problemy całego systemu wsparcia w Polsce. „Już w kilkunastu domach pomocy społecznej wykryto koronawirusa u kilkudziesięciu pacjentów: podopiecznych i personelu. Z informacji przekazywanych przez media wynika, że w takich sytuacjach nie działają (bo ich nie ma) procedury postępowania w takich przypadkach” – piszą eksperci.

„Potrzebna jest rozmowa i wspólne opracowanie szybkich i efektywnych form zabezpieczenia, a nie stworzenie odgórnych i zbiurokratyzowanych metod postępowania. Potrzebny jest nowy model kooperacji: administracja (także samorządowa) – III sektor. Praca w ramach ciał doradczych powoduje, iż brakuje im zdolności do szybkiej koordynacji działań” – przekonują autorzy „Alertu”.

Ich zdaniem konieczne jest włączenie w działania zapobiegające epidemii oraz wspomagające wolontariuszy i NGO grup już działających, podlegających władzom różnych szczebli, np. ochotniczych straży pożarnych. Samorządy powinny zadbać o to, by animatorami pomocy lokalnej oraz samopomocy stali się pracownicy bibliotek, ośrodków sportu, instytucji kultury. Samorząd powinien koordynować takie działania albo zachęcić ich do włączania się w aktywność innych.

W dokumencie znalazł się też apel o zapewnienie domom pomocy społecznej, zakładom opiekuńczo-leczniczym, domom dziecka i innym placówkom niezbędnych środków ochrony osobistej. A także o skuteczne opracowanie procedur postępowania i stworzenie miejsc izolacji dla osób, które wymagają tego ze względów społecznych, np. ze względu na bezdomność lub tych, które żyją w rodzinach, gdzie ma miejsce przemoc domowa, a muszą odbyć kwarantannę.

Jak oceniają eksperci, w związku z epidemią gwałtownie wzrośnie grupa osób potrzebujących różnych form pomocy: od finansowej i materialnej po psychologiczną. Dla organizacji pozarządowych oznacza to, iż pomocy od nich oczekiwać będzie więcej osób, przy mniejszym gronie osób oraz instytucji i firm je wspomagających.

Alert Społeczny to inicjatywa Open Eyes Economy Summit (OEES) oraz Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

źródło: WP

8 kwietnia 2020