Niepełnosprawność

Gdańsk. Biblioteka dostępna dla wszystkich

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku dzięki dotacji Samorządu Województwa Pomorskiego zakupiła sprzęt ułatwiający korzystanie ze zbiorów przez osoby z dysfunkcjami wzroku, słuchu i uniemożliwiającymi samodzielne poruszanie się. To początek zmian, jakie szykuje gdańska biblioteka w ramach dostępności.

W sierpniu w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku zainaugurowano bezpłatną usługę „Książka do domu”, w ramach której zamówienia czytelników, którzy mają trwałe trudności z poruszaniem się, dostarczane są pojazdem elektrycznym. Propozycja skierowana jest do gdańszczanek i gdańszczan, którzy nie mają innej możliwości wypożyczenia zbiorów bibliotecznych. Wystarczy mieć lub założyć sobie Metropolitalną Kartę do Kultury.

W Bibliotece Głównej na Targu Rakowym przy stanowisku portierni została zainstalowana pętla indukcyjna okienkowa przeznaczona do miejsca obsługi bezpośredniej.

Ponadto w Czytelni Biblioteki Głównej zostało zainstalowane urządzenie lektorskie Clear Reader. Jest to proste w obsłudze urządzenie lektorskie, które przy pomocy skanowania, przetwarza tekst na mowę i odczytuje przetworzone dokumenty.

– Seniorzy, będący częstymi gośćmi filii oraz czytelnicy z niepełnosprawnością wzrokową mogą dyskretnie odsłuchać zapisany tekst przy pomocy słuchawek lub zobaczyć go na ekranie w powiększeniu.

W Bibliotece Babie Lato na Przymorzu stanął natomiast powiększalnik, którego główną funkcją jest wyświetlanie powiększonego tekstu książek czy gazet na dużym ekranie. Posiada on prosty w obsłudze panel kontrolny umożliwiający regulację ostrości oraz kontrastu według potrzeb czytelnika.

Warto przy tym wspomnieć o funkcjonującej od 1991 roku Bibliotece bez Barier. Filia zajmuje się obsługą osób ze specjalnymi potrzebami czytelniczymi, w tym z osobami z niepełnosprawnościami wzroku, dysleksją czy spektrum autyzmu.

Dzięki Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego w 2021 roku filia rozszerzyła księgozbiór o 28 książek, wydanych w 108 tomach, w druku Braille’a. Natomiast od stycznia 2022 roku osoby z niepełnosprawnością wzroku będą mogły bezpłatnie wypożyczyć do domu 7 Czytaków, czyli cyfrowych odtwarzaczy do osłuchiwania dźwięków. Obecnie biblioteka udostępnia 1 Czytak, który otrzymała w darze od Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix”.

Fundacja wyszła również naprzeciw osobom z dysfunkcjami wzroku, które nie chcą rezygnować z tradycyjnej formy książki i dostarczy do końca grudnia Bibliotece bez Barier 46 książek z dużą czcionką z serii Wielkie Litery.

Biblioteka bez Barier posiada ponadto ciekawy zbiór książek i czasopism specjalistycznych z zakresu medycyny, psychologii, neurologii czy psychoterapii skierowany nie tylko do osób chorych i niepełnosprawnych, ale również ich rodzin, nauczycieli czy terapeutów. Od lat oferuje również zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych prowadzone przez terapeutów, nauczycieli i osoby z przygotowaniem pedagogicznym.

Biblioteka ma przygotowany plan konsekwentnego dostosowania poszczególnych filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na rok 2022, by każdy czytelnik miał zapewniony równy dostęp do kultury. Instytucja dokłada wszelkich starań, by niwelować napotkane i komunikowane przez czytelników trudności. Nie zapomina również o kulturze online i regularnie dodaje napisy do opublikowanych przez nich nagrań video czy tworzy napisy alternatywne na fanpage na Facebooku: Biblioteka Publiczna Gdańsk.

Materiały promocyjne Biblioteki zostały już przetłumaczone na język angielski, rosyjski i ukraiński odpowiadając na potrzeby przyjezdnych mieszkańców Gdańska. Planowane jest również uzupełnienie księgozbioru o pozycje we wspomnianych językach. Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku stara się włączać w różne akcje wspierające imigrantów. Celem Biblioteki na nowy rok jest stworzenie przyjaznej przestrzeni do dialogu międzykulturowego.

Źródło: gdansk.pl. Zdjęcie – mat. WiMBP w Gdańsku.

23 grudnia 2021