Bezrobotność, News

Epidemia koronawirusa. Połowa Polaków boi się utraty pracy i znaczącego spadku dochodów

47 proc. Polaków uważa, że skutki pandemii spowodują utratę pracy przez nich samych lub kogoś z ich bliskich, a 51 proc. uważa, że skutki pandemii znacząco wpłyną na spadek ich dochodów, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Konfederację Lewiatan. Działania rządu jako niewystarczające ocenia 68 proc., a 70 proc. pozytywnie ocenia zaangażowanie swojego pracodawcy w utrzymanie miejsc pracy.

Według badania 47 proc. Polaków uważa, że skutki pandemii spowodują utratę pracy przez nich lub kogoś z ich bliskich (24 proc. jest o tym fakcie przekonana). Najbardziej utraty pracy obawiają się osoby w wieku 30-39 lat, częściej taką obawę mają mieszkańcy miast. 51 proc. Polaków uważa, że skutki pandemii koronawirusa znacząco wpłyną na spadek ich dochodów (27 proc. jest o tym przekonana). Największą obawę o spadek dochodów mają osoby w wieku 40-59 lat. Spośród osób, które przewidują znaczący spadek swoich dochodów, 38 proc. wytrzyma maksymalnie trzy miesiące, nawet jeśli znacząco ograniczy wydatki (24 proc. wytrzyma 2-3 miesiące, 14 proc. wytrzyma tylko miesiąc). Kolejne 29 proc. wytrzyma przez dłuższy czas, ale będzie musiało drastycznie ograniczyć wydatki.

68 proc. pytanych ocenia działania rządu jako niewystarczające (29 proc. określa je jako zdecydowanie niewystarczające). Co ważne, 78 proc. pytanych jest zdania, że działania rządu powinny koncentrować się na równi na walce z epidemią i na przeciwdziałaniu upadkowi firm oraz ochronie miejsc pracy. Za działaniami, które przede wszystkim skupią się na walce epidemią opowiedziało się zaledwie 19 proc. pytanych. 70 proc. pytanych pozytywnie ocenia zaangażowanie swojego pracodawcy w utrzymanie miejsc pracy (38 proc. określa tę ocenę jako bardzo pozytywną). Negatywnie zaangażowanie swoich pracodawców ocenia jedynie 8 proc. badanych.

Badanie zostało wykonane – na zlecenie Konfederacji Lewiatan – przez Instytut Badań Spraw Publicznych, metodą CATI, na reprezentatywnej próbie 1 002 pełnoletnich mieszkańców Polski.

źródło: Konfederacja Lewiatan

7 kwietnia 2020