Niepełnosprawność

Dodatkowe środki z budżetu na wsparcie niepełnosprawnych

Nowelizacja ustawy budżetowej przewiduje, że na wsparcie osób z niepełnosprawnościami w 2022 r. do systemu trafi dodatkowy miliard złotych. Prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz wskazał, że środki te będą przeznaczone na cztery główne programy: na wypożyczalnię sprzętu dla osób z niepełnosprawnością, dofinansowanie do wynajmu lub dostosowania mieszkania, tworzenie nowych warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej oraz na walkę z problemami komunikacyjnymi osób z niepełnosprawnością.

1. Wypożyczalnia sprzętu jest przygotowywana we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. Ma powstać centralna wypożyczalnia, w której będzie można wypożyczyć sprzęt nowoczesny, innowacyjny i trudno dostępny. Już teraz PFRON dofinansowuje wkład własny osoby niepełnosprawnej na zakup sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego, który Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie do ustalonego limitu.

2. Kolejnym przygotowywanym przez PFRON programem jest wsparcie mieszkaniowe dla osób z niepełnosprawnością. Chodzi zarówno o wsparcie w zamianie mieszkania, jeśli nie można go dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnością, jak i o pomoc w wynajmie mieszkań przez te osoby z niepełnosprawnością, które ze względu na pracę będą musiały zmienić miejsce zamieszkania. Będzie także dofinansowana społeczność mieszkaniowa osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością – program ten głownie będzie realizowany przez organizacje pozarządowe.

3. Szef PFRON zapowiedział również tworzenie nowych warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej. – Ciągle mamy „białe plamy” powiatów, w których takich warsztatów nie ma. Wiemy także, że do warsztatów terapii zajęciowej bardzo często chętnych jest znacznie więcej niż miejsc, a rotacja jest niewielka. Dlatego chcemy dofinansować tworzenie nowych takich miejsc, jednocześnie przejmując odpowiedzialność za finansowanie ich działalności. Obecnie są one w 90 proc. finansowane z naszych środków, a w 10 proc. muszą je dofinansować samorządy. Teraz chcemy przez pierwszy okres finansować je w 100 proc.

4. Przygotowywany jest również program dofinansowania osobom z niepełnosprawnością zakupu dodatkowych godzin szkoleniowych jazdy samochodem. Zwiększony ma być także poziom dofinansowania na dostosowanie samochodu do potrzeb osób z niepełnosprawnością, a także dofinansowania na zakup przez gminy samochodu przystosowanego do przewozu osób na wózkach.

Źródło: oprac. za Portalem Samorządowym. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

8 listopada 2021