Więzienie

Świdnica. W Areszcie Śledczym resocjalizacja poprzez naukę

Na początku listopada w świdnickim Areszcie Śledczym zakończył się kolejny zorganizowany przez funkcjonariuszy Służby Więziennej kurs zawodowy. Dzięki temu 12 skazanych nabyło umiejętności i uzyskało kwalifikacje w zakresie „Technologa robót wykończeniowych w budownictwie”. 

Poza walorami edukacyjnymi kursu, dzięki zajęciom praktycznym odnowiony został trakt komunikacyjny w budynku penitencjarnym jednostki, co znacząco wpłynęło na estetykę tego miejsca.

– Nauczanie zgodnie z Kodeksem karnym wykonawczym należy do kluczowych metod oddziaływań resocjalizacyjnych i dlatego pozostaje ono szczególnie istotne. Wykorzystując walory resocjalizacyjne tego środka w Areszcie Śledczym w Świdnicy na przełomie października i listopada 2021 r. odbył się kolejny kurs „Technologa robót wykończeniowych”. Podczas spotkań teoretycznych skazani przede wszystkim poznali zasady i techniki wykonywania robót wykończeniowych w budownictwie, a także zapoznali się z właściwościami poszczególnych materiałów – wyjaśnia kpt. Bartłomiej Perlak, rzecznik prasowy świdnickiego aresztu.

Już w trakcie ćwiczeń praktycznych, odbywających się pod opieką wykwalifikowanego instruktora, skazani uczyli się wykonywania poszczególnych prac budowlanych. – W ramach wykonywanych ćwiczeń osadzeni uzupełniali ubytki w ścianach, wykonywali prace tynkarskie, a następnie przygotowywali powierzchnie do wykończenia farbą lub innym materiałem wierzchnim. Z kolei ostatnim etapem było nanoszenie powłoki malarskiej i struktury dekoracyjnej.

Wzorem lat poprzednich osadzeni, którzy pozytywnie zaliczyli zajęcia praktyczne i teoretyczne otrzymali świadectwa ukończenia kursu. Kurs został zrealizowany ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości. Natomiast za realizację zajęć teoretycznych i praktycznych odpowiadał Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Świdnicy.

Dzięki współpracy funkcjonariuszy Służby Więziennej z Powiatowym Urzędem Pracy w Świdnicy, oprócz zajęć związanych stricte z kursem, skazani uczestniczyli również w warsztatach z zakresu aktywizacji zawodowej. Dzięki temu osadzeni nabyli wiedzę z zakresu aktywnego poszukiwania zatrudnienia, a także prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Ukończenie kursu zawodowego i udział w zajęciach aktywizacji zawodowej ułatwi skazanym poszukiwanie zatrudnienia po opuszczeniu jednostki penitencjarnej, a tym samym przyczyni się do praworządnego funkcjonowania w społeczeństwie. I właśnie dlatego podobne zajęcia stanowią bardzo istotny etap resocjalizacji osób pozbawionych wolności.

Źródło: oprac. za swidnica24.pl. Zdjęcie – Areszt Śledczy w Świdnicy.

8 listopada 2021