Niepełnosprawność

Czy polskie miasta są przyjazne osobom niepełnosprawnym?

Jednym z haseł odbywającego się w Katowicach Światowego Forum Miejskiego (od 26 do 30 czerwca 2022 r.) jest integracja. Istotną rzeczą jest to, aby miasta były dostępne dla wszystkich, aby urzędy, szkoły czy inne miejsca użyteczności publicznej nie stawiały przeszkód dla niepełnosprawnych lub osób starszych.

– Mamy się czym chwalić – powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik. W tym zakresie w miastach pomogły między innymi rozwiązania wdrażane przez rząd. Mam tu na myśli przede wszystkim program Dostępność plus i rozwiązania, które są – używając języka stosowanego na tym forum – niesłychanie inkluzywne. Jak zaznaczył, rozwiązania „włączają” różne grupy osób, a nie tylko niepełnosprawnych. – Ustawa, którą wprowadziliśmy w 2019 roku mówi o zapewnianiu dostępności osobom o szczególnych potrzebach – wyjaśniał.

– Ona nie nazywa nawet osób niepełnosprawnych jako tego wyłącznego odbiorcy. Bo wiemy doskonale, że różnego rodzaju rozwiązania, które likwidują bariery, dotyczą także na przykład matek z dziećmi czy osób starszych. Wszystkie one tak naprawdę opierają się o koncepcję tak zwanego projektowania uniwersalnego; czyli, żebyśmy planowali rozwiązania, które stosujemy czy to w architekturze czy w informacji, w taki sposób, żeby uwzględniały potrzeby jak najszerszej grupy ludzi – powiedział wiceminister.

Źródło: oprac. za polskieradio24,pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock

28 czerwca 2022