News

Starachowice. Rozpoczęto realizację projektu pod nazwą „Panel Odczarowania”

W starachowickim Parku Kultury odbyło się (28 czerwca) oficjalnie rozpoczęto realizację projektu pod nazwą „Panel Odczarowania”. To inicjatywa na rzecz miejscowych seniorów i osób bezdomnych.

Do udziału w tym wydarzeniu zaprosili koordynatorzy projektu „BEZ-SEN czyli seniorzy i bezdomni – samodzielność i naprawy” działającego w ramach Inkubatora „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2” wraz z partnerem: Katolickim Stowarzyszeniem Niepełnosprawnych Świetlica „Motylkowe Wzgórze”, przy współpracy z Centrum Usług Społecznych w Starachowicach oraz Parkiem Kultury w Starachowicach.

To innowacja polega na stworzeniu świetlicy, miejsca integracji obu grup – mówiła Paulina Koczubiej, koordynator projektu, w ramach którego planowane są spotkania z prawnikiem, psychologiem, wspólne gotowanie. – Będą również podejmowane zagadnienia z zakresu resocjalizacji, jak radzić sobie ze stresem, zajęcia relaksacyjne. Będziemy się spotkać co czwartek i odczarowywać się nawzajem.

Podczas spotkania zaprezentowano statystyki dotyczące seniorów i bezdomnych.

W Polsce aktualnie jest 9,8 mln seniorów. Ich liczba zwiększała się o 1 proc. w stosunku do ub. roku. Aktualnie na ponad 37 mln obywateli, 25 proc. osób w Polsce to osoby po 60. roku życia.

Największe „starzenie” odnotowuje się w województwie mazowieckim a najmniejsze w podlaskim – ale przekłada się na to liczba ludności w tych regionach. W świętokrzyskie jest 339 tys. osób po 60 roku życia.

W samych Starachowicach na 45 tys. ludności, ponad 13 tys. to seniorzy. Jest widoczny spadek liczby ludności. Więcej kobiet niż mężczyzn.

O statystykach w zakresie bezdomności mówiła P. Koczubiej, dodając, że jest stan kryzysu, co sprawia, że jest to stan przejściowy i rokuje na wyjście z tego stanu

W Polsce jest ok. 30 tys. osób, najwięcej osób bezdomnych jest w wieku 41-60 lat. – Ten stan dotyka niestety również dzieci – ok. 1000.

Przeważnie w stanie bezdomności są mężczyźni z wykształceniem zawodowym. Przyczyną tego stanu są konflikty, uzależnienia, rozpad małżeństwa, kłopoty finansowe. Kryzys migracyjny zwiększa te statystyki. Te osoby najczęściej pozostają w bezdomności od 5-10 lat a ich źródłem utrzymania są zasiłki z pomocy społecznej, praca na czarno, albo praca chroniona.

– Najczęściej przebywają w schroniskach, noclegowniach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach karnych, ośrodkach wsparcia i pustostanach – mówiła koordynatorka projektu dodając, że w Starachowicach ok. 55 osób korzysta z pomocy Centrum Usług Społecznych i noclegowni.

Źródło: oprac. za starachowicki.eu. Zdjęcie – Portal Starachowicki.

28 czerwca 2022