Przemoc domowa

Bytom. Profilaktyka dobrych relacji

W ramach projektu Relacja ma MOC Bytomiu odbywają się spotkania i festyny, podczas których specjaliści Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zachęcają do wspólnego spędzania wolnego czasu i dbałości o rodzinne relacje. Najbliższe spotkanie, tym razem w tzw. klubie planszówkowym, odbędzie się w poniedziałek, 21 sierpnia w godzinach od 16.00 do 19.00 w sali szkoleniowej MOPR przy ul. Piłsudskiego 67 (I piętro).

Relacja ma MOC to tytuł projektu, który od początku roku realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we współpracy z innymi jednostkami działającymi w obszarze społecznym, takimi jak: szkoły, przedszkola, świetlice środowiskowe, poradnie zdrowia, czy Policja.

Projekt skupia się na wczesnej profilaktyce przemocy domowej i jest częścią pilotażu realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: „Pilotażowe wdrożenie zintegrowanych programów zapobiegania przemocy domowej”. Polega on na założeniu, że wczesne reagowanie na zaburzenia relacji między partnerami może się przyczynić do zahamowania zjawiska przemocy.

– Po wakacjach ruszamy z kolejnymi działaniami, wśród których zaplanowaliśmy m.in. wyjazdy treningowe z budowania relacji. Od września rozpoczynamy też cykl zajęć stacjonarnych z zakresu poszerzania kompetencji społecznych – mówi Agnieszka Kamińska, koordynatorka projektu z Działu Planowania, Koordynowania i Realizacji Projektów MOPR.

Festyny w rodzinnej atmosferze

Jeszcze przed wakacjami w trzech bytomskich szkołach – SP 32, SP 37 i SP 23 odbyły się festyny rodzinne, których współorganizatorem był Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Jak podkreślają organizatorzy pikniku, tego rodzaju imprezy są świetną okazją do wzmacniania więzi rodzinnych, promowania wspólnego spędzania czasu i pokazywania, że relacja ma moc. Dorośli zaś mogli wysłuchać prelekcji na temat tego, jak budować bliskie, pełne zrozumienia i akceptacji relacje oraz jak komunikować się w sposób oparty na uczuciach i potrzebach.

Podczas imprezy dostępny był punkt informacyjny projektu Relacja ma MOC, w którym osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogły zapoznać się z oferowanym wsparciem dla rodzin.

Rodzinnie przy planszówkach

W ramach wspierania relacji rodzinnych i promowania wspólnego spędzania czasu utworzony został  klub planszówkowy. Spotkania odbywają się co miesiąc w wybranej siedzibie któregoś z partnerów projektowych. W spotkaniach mogą wziąć udział nie tylko uczestnicy projektu z rodzinami, ale wszystkie chętne osoby, które chcą miło spędzić czas i oderwać się od codzienności.

Kolejne spotkanie odbędzie się 21 sierpnia w godzinach od 16.00 do 19.00 w sali szkoleniowej MOPR przy ul. Piłsudskiego 67 (I piętro).

Szkolenia dla kadry

Relacja ma MOC, to także szkolenia dla służb społecznych. Od marca do maja uczestnicy grupy podnosili swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach z przeciwdziałania przemocy. Zajęcia prowadzone były przez pracowników Ośrodka Interwencji Kryzysowej, którzy szkolili z tego, jak rozpoznawać przemoc, jak wdrożyć procedurę Niebieskiej Karty czy jak wspierać osoby doświadczające przemocy.

Ze szkoleń skorzystali także funkcjonariusze Policji. Przedstawiciele poszczególnych instytucji wzięli udział w weekendowych wyjazdach integracyjnych, które odbyły się kwietniu i maju br.

Wszystkie działania odbywające się w ramach projektu Relacja ma MOC – profilaktyka przemocy domowej w Bytomiu finansowane są z Funduszy Norweskich i środków krajowych.

Źródło: bytom.pl. Zdjęcie – fot. archiwum MOPR.

15 sierpnia 2023