Niepełnosprawność

Bytom. Ogród Sensoryczna na dwudziestolecie działalności OREW

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy (OREW), działający przy PSONI Koło w Bytomiu obchodzi 20-lecie istnienia. Okazji do świętowania jest więcej, ponieważ placówka może cieszyć się też Ogrodem Sensorycznym, którego otwarcie miało miejsce we wtorek 11 października. 

To pierwszy tego typu ogród w Bytomiu. Został zaprojektowany tak, aby aktywować wszystkie pięć zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak, a ścieżki oraz mała architektura dostosowane są do wózków inwalidzkich.

– Ogród Sensoryczny jest nam bardzo potrzebny. Uważam, że taki ogród powinien się znajdować przy każdej placówce, w której są osoby z jakimikolwiek niepełnosprawnościami, dlatego że pozytywnie oddziałuje na wszystkie zmysły, a to jest szalenie potrzebne podczas terapii. Zresztą, jest on potrzebny także ludziom, którzy są w pełni zdrowi –  mówi Anna Dziąsko, przewodnicząca zarządu koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Bytomiu i dyrektor OREW.

Ogród Sensoryczny to zielona oaza w Szombierkach.

– Teren został podzielony na kilka stref. Mamy strefę smaku, jest tu m.in. miejsce na zielnik, dalej mamy grządki, na których będą sadzone warzywa. Będzie też łąka kwietna i kwiaty. Chcemy też postawić niewielką grotę solną. Jest i oczko wodne z rybkami. Z kolei w zakątku, gdzie posadzone zostały drzewa prowadzona będzie sylwoterapia. Mamy też nadzieję, że uda nam się zdobyć środki na budowę siłowni Flinstonów – wyjaśnia Anna Dziąsko.

Inwestycję udało się zrealizować w ramach realizacji projektu „Życie osób niepełnosprawnych w korelacji z przyrodą – aktywizacja społeczna w ramach Dziennego Domu Pomocy” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. śląskiego na lata 2014-2020 poddziałanie 9.2.3 Rozwój usług społecznych i zdrowotnych – OSI.

W ogrodzie sensorycznym prowadzone są zajęcia z hortiterapii. To kierunek w terapii, w której wykorzystuje się ogrody, rośliny oraz możliwość przebywania wśród zieleni. Według terapeutów kontakt z roślinami pozytywnie oddziałuje na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Warto dodać, że dzięki ogrodowi osoby z niepełnosprawnością intelektualną zyskały możliwość samodzielnej pracy przy jego dalszym pielęgnowaniu.

Misją PSONI Koło w Bytomiu jest dbanie o rozwój osób z niepełnosprawnością intelektualną, które każdego dnia z ogromną determinacją walczą o swoją samodzielność. Dzięki otwartemu właśnie Ogrodowi Sensorycznemu oferta terapii prowadzonej w OREW została poszerzona.

Źródło: oprac. za dziennikzachodni.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

12 października 2022