Imigranci

Bruksela. Głos Kościoła Katolickiego w sprawie sytuacji imigrantów w UE

Katolicka Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE zaapelowała do państw członkowskich Unii Europejskiej, aby w centrum rozmów na temat „pakietu azylowego” znalazła się godność człowieka. W oświadczeniu opublikowanym 16 grudnia w Brukseli biskupi wyrażają obawę, czy uchwalony we wrześniu unijny pakiet migracyjny poprawi sytuację uchodźców.

Przede wszystkim potrzebny jest wielostopniowy mechanizm solidarności, oparty na zasadzie wzajemności i sprawiedliwego partnerstwa oraz zintegrowana ochrona zewnętrznych granic Unii. Celem jest zgodna z prawami człowieka ochrona i wspieranie wszystkich osób i rodzin przybywających każdego roku do UE.

“Zwłaszcza w kontekście kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, który pogłębia ubóstwo, wykluczenie społeczne i stygmatyzację migrantów, osób ubiegających się o azyl i ofiar handlu ludźmi, pakiet powinien stworzyć trwały i humanitarny system solidarności i wspólnej odpowiedzialności” – stwierdzili biskupi COMECE.

Założona 3 marca 1980 r. Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (Commissio Episcopatuum Communitatis Europaeae) skupia przedstawicieli Konferencji Episkopatów 28 krajów Unii Europejskiej. Ponadto członkami stowarzyszonymi są episkopat Szwajcarii i Międzynarodowa Konferencja Biskupia św. Cyryla i Metodego, obejmująca biskupów z Czarnogóry, Macedonii i Serbii (razem z Kosowem). Siedzibą Sekretariatu jest Bruksela. Przedstawiciele Kościoła utrzymują kontakty z Parlamentem Europejskim oraz rządami starając się o to, aby uczestniczyć w kształtowaniu polityki w duchu nauki społecznej Kościoła.

Od marca 2018 przewodniczącym COMECE jest arcybiskup Luksemburga, kard. Jean-Claude Hollerich. Konferencję Episkopatu Polski reprezentuje w Komisji bp Janusz Stepnowski z Łomży.

źródło: eKai

18 grudnia 2020