Niepełnosprawność

Brakuje gabinetów ginekologicznych dla niepełnosprawnych kobiet 

Szacuje się, że w naszym kraju jest zaledwie 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami. Żaden z tych gabinetów nie spełnia wszystkich parametrów dostępności. 

Wyniki badań przeprowadzonych na grupie Polek z różnego rodzaju niepełnosprawnościami pokazują, że aż 77 proc. z nich nie chodzi regularnie do ginekologa, a 22 proc. nigdy nie odwiedziło gabinetu ginekologicznego. Ale nawet kiedy chcą się zbadać brakuje gabinetów, w których takie badania mogą przeprowadzić.

Często okazuje się, że kobiety z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową czy ruchową, nie mają gdzie takich badań wykonać. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Gedeon Richter Polska wynika, że aż 64 proc. kobiet z niepełnosprawnościami rezygnowało z wizyty u ginekologa – głównie z powodu braku dostosowania infrastruktury budynku czy nieodpowiedniego wyposażenia gabinetu ginekologicznego.

Kobiety z niepełnosprawnościami wskazały w badaniu, że poza dostosowaną infrastrukturą i dostosowanym gabinetem do ich potrzeb, ważne są dla nich profesjonalizm personelu medycznego, co potwierdziło 56 proc. respondentek oraz empatyczna komunikacja na linii lekarz-pacjentka – 49 proc. badanych kobiet.

Źródło: oprac. za se.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

5 lipca 2022