News, Przemoc domowa

Bezpłatne porady prawne i psychologiczne w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

W tym roku kolejny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbywa się od 21 do 28 lutego. Każdy zainteresowany może w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną oraz psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych czy organizacji pozarządowych w całym kraju.

W organizację obchodów – oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej – włączyli się asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi i policjanci.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Szczególnie w związku z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce obchody tego dnia wprowadzono na mocy ustawy z 12 lutego 2003 r.

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw dedykowany jest ludziom, którzy w swoim przekonaniu są ofiarami przestępstwa. To może być przemoc domowa, pobicie, stalking, mobbing. Ważne jest subiektywne podejście osoby, która uważa się za pokrzywdzoną. Nie potrzeba żadnego dokumentu stwierdzającego popełnienie przestępstwa, żeby otrzymać bezpłatną poradę specjalistów.

Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Działania podjęte w trakcie tego tygodnia mają także przynieść potrzebującym skuteczną pomoc.

źródło: mat. pras. MS

22 lutego 2020