Imigranci, News

Polska rajem dla imigrantów spoza UE. Ubóstwo im u nas raczej nie grozi

Przybysze spoza Wspólnoty są w Polsce najmniej narażeni na ubóstwo i wykluczenie społeczne – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Obywatele państw spoza Unii Europejskiej mieszkający w na terenie Wspólnoty są narażeni na ubóstwo lub wykluczenie społeczne bardziej niż obywatele państw UE – wynika z opublikowanych danych za 2018 r. Średnio we wszystkich unijnych krajach problem dotyczy 45 proc. obywateli spoza UE. Lepiej jest w przypadku obcokrajowców z innego unijnego kraju – tu zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem jest 29 proc. Natomiast w przypadku osób mieszkających we własnym kraju zagrożony jest co piąty obywatel (21 proc.) Wspólnoty.

Niebezpieczeństwo popadnięcia w ubóstwo lub wykluczenie społeczne dla cudzoziemców spoza UE jest najmniejsze w Polsce. Odsetek zagrożonych nim imigrantów spoza Wspólnoty wynosi zaledwie 18 proc., dzięki czemu mogą się u nas czuć pewniej pod tym względem niż np. w Niemczech, a nawet Norwegii czy Szwajcarii.

Wśród państw członkowskich UE wskaźnik ubóstwa lub wykluczenia społecznego odnotowany dla obywateli spoza UE był najwyższy (ponad połowa) w Grecji, Szwecji, Hiszpanii, Belgii, Chorwacji i Francji W przypadku zagranicznych obywateli UE wskaźnik ten był najwyższy w Grecji (47 proc.), Hiszpanii (45 proc.) i we Włoszech (40 proc.).

Największe ryzyko ubóstwa lub wykluczenia społecznego wśród obywateli mieszkających we własnym kraju zaobserwowano natomiast w Grecji (zagrożony jest co trzeci obywatel), a następnie w Rumunii (30 proc.), Bułgarii (28 proc.) i we Włoszech (27 proc.). Najmniejsze zagrożenie ubóstwem własnych mieszkańców i cudzoziemców z innego kraju UE występuje natomiast w Czechach (odpowiednio 11 i 4 proc.).

***

Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego:

Odpowiedzialnymi za taką pozycję Polski w europejskim zestawieniu są mieszkający w Polsce Ukraińcy. Poziom życia na Ukrainie i w Polsce bardzo się różni. Ci Ukraińcy, którzy u nas pracują i zarabiają uchodzą u siebie w kraju za bardzo majętnych (podobnie jak kilkadziesiąt lat temu Polacy pracujący np. w Niemczech zarabiali znacznie więcej niż w Polsce). Ukraińcy w Polsce odczuwają więc znaczącą różnicę porównując swoją sytuację sprzed wyjazdu do Polski z obecną.

źródło: opracowano na podstawie Forbes.pl

29 lutego 2020