Aktualia

Caritas Polska niesie pomoc w Ziemi Świętej

Doposażenie ośrodków dla osób z niepełnosprawnością i pomoc socjalna to najważniejsze działania realizowane w roku 2022 przez Caritas Polska na Bliskim Wschodzie w ramach programu Polska Pomoc. Dzięki środkom z programu, Caritas Polska już od kilku lat realizuje wsparcie dla osób z niepełnosprawnością w regionie Betlejem, a od tego roku również w prowincji Hebron, oraz przekazuje pomoc humanitarną najuboższym mieszkańcom Strefy Gazy.

Mijający rok przyniósł duże zmiany w ośrodkach rehabilitacji znajdujących się w prowincjach Betlejem i Hebron, takie jak m.in. doposażenie specjalnych sal terapeutycznych i wsparcie finansowe dla podopiecznych programu. Z kolei w Strefie Gazy 300 rodzin otrzymało pomoc żywnościową, a 60 gospodarstw domowych pomoc w odbudowie zniszczonych domów. Partnerem lokalnym w realizacji programów jest Caritas Jerozolima, a łączna wartość wszystkich tych projektów realizowanych w 2022 r. to 4 081 030 zł.

W tym roku kończy się projekt humanitarny realizowany w Palestynie dzięki środkom z programu Polska Pomoc. Dwuletnie działania na terenie Strefy Gazy skupiły się na przekazywaniu pomocy żywnościowej oraz na remoncie domów wybranych beneficjentów. Strefa Gazy to szczególnie trudny obszar w realizacji pomocy humanitarnej, a Caritas Jerozolima, organizacja partnerska polskiej Caritas, ma wyjątkową możliwość prowadzenia projektów w tym odciętym od świata regionie.

Dystrybucja paczek żywnościowych w 3 lokalizacjach odbywała się na przestrzeni kilku miesięcy, a takie wsparcie otrzymało łącznie 300 gospodarstw domowych, czyli ok. 1710 osób. Zakres pomocy był mniejszy niż w poprzednim module programu, ale bardzo dobrze odpowiadał na aktualne potrzeby mieszkańców, szczególnie osób wewnętrznie przesiedlonych.

Badania organizacji OCHA mówią, że nawet 62 proc. społeczeństwa w Strefie Gazy deklaruje brak bezpieczeństwa żywnościowego. W szczególnie trudnej sytuacji są gospodarstwa domowe prowadzone przez kobiety ze względu na wysokie bezrobocie w tej grupie społecznej, sięgające nawet 75 proc. Brak pomocy ze strony państwa, chociażby w postaci zasiłków socjalnych, sprawia, że rodziny szukają wsparcia u krewnych lub są zdane same na siebie.

Z remontu domu w ramach programu skorzystało 60 rodzin, tj. ok. 342 osoby mające największe problemy z bezpiecznym schronieniem. Strefa Gazy od dekad pozostaje zagrożona działaniami zbrojnymi, które prowadzą do niszczenia domów i całej infrastruktury. Przyczynia się do tego także niewydolność samych gospodarstw domowych – skrajne ubóstwo, niepełnosprawność i przewlekłe choroby członków rodziny, konieczność utrzymania osób starszych i dzieci. Wiele domów nie spełnia podstawowych standardów bezpieczeństwa – brakuje w nich czystej wody, ogrzewania czy wentylacji. Tym ważniejsza staje się choćby pomoc doraźna.

Źródło: oprac. za naszdziennik.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

27 grudnia 2022