Bezdomność

Kraków. Bezdomni szukają schronienia w szpitalach

W Krakowie przebywa ok. 2,2 tys. osób bezdomnych. Zarówno miasto, jak również funkcjonariusze policji i straży miejskiej cały czas apelują, by nie być obojętnym na potrzeby tych osób, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. 

Bartosz Jopek z krakowskiego szpitala im. Dietla wskazuje, że w okresie świątecznym mają wyjątkowo wielu pacjentów w kryzysie bezdomności. Głównym powodem przyjęć są ich liczne choroby. W okresie świątecznym galerie handlowe są zamknięte, dlatego bezdomni nie mają też gdzie się ogrzać.

– W tym okresie zauważamy zwiększoną liczbę bezdomnych w szpitalu. Takie osoby zwykle staramy się przez święta „przetrzymać”. Po pierwsze ze względu na ich liczne choroby. W szpitalu zwykle są w stanie zregenerować się na tyle, by mogli wrócić na jakiś czas do środowiska. Po drugie większość z nich ma problemy alkoholowe, a przytuliska nie chcą nocować takich pacjentów – mówi mówi Bartosz Jopek, Pełnomocnik Dyrektora d/s Praw Pacjenta Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie i dodaje – W okresie świątecznym galerie handlowe są zamknięte, jest mniejszy ruch na dworcach, więc takie osoby nie mają gdzie się ogrzać, czy przeczekać mrozów. Dlatego niech lepiej już zostaną w szpitalu, jeśli nie chcą, bądź nie mogą trafić do noclegowni.

W szpitalu oprócz pomocy medycznej osoby w kryzysie bezdomności mogą również zaznać zwykłej ludzkiej bezinteresowności i dobroci. W czasie świąt mogą skorzystać chociaż z namiastki tej wyjątkowej atmosfery Bożego Narodzenia.

– Wigilia zwykle jest organizowana w ramach każdego oddziału szpitala osobno. Oczywiście kapelan szpitalny w tym okresie jest częściej. Wolontariat „Św. Eliasza” prowadzony przez O. Wysockiego również w tym szczególnym momencie nie zapomina o pacjentach i odwiedza ich z drobnymi prezentami. Często są to jakieś drobne dzieła czy ozdoby świąteczne – tłumaczy Bartosz Jopek.

Miasto od wielu tygodni zapewnia, że jest przygotowane do przezimowania potrzebujących. Także krakowskie jadłodajnie i schroniska tłumaczą, że wbrew ciężkiej sytuacji, nie będą ograniczać świadczonej pomocy. System wsparcia w Krakowie dla osób bezdomnych obejmuje m. in. zabezpieczenie schronienia, posiłki, a także możliwość skorzystania z pomocy przedmedycznej. Na ulice miasta już trzeci sezon w godzinach wieczornych wyjeżdża streetbus (od 1 grudnia do 31 marca), w którym potrzebujący mogą się ogrzać, otrzymać ciepły posiłek lub napój, odzież, koce i termosy.

Źródło: oprac. za dziennikpolski24.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

27 grudnia 2022