Wykluczenie społeczne

17 października – Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

17 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Święto zostało ustanowione na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 1992 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem biedy i związanego z nią wykluczenia społecznego oraz podkreślenie solidarności z osobami dotkniętymi ubóstwem.

Dzień ten poświęcony jest najuboższym jako wyraz hołdu dla ofiar nędzy na całym świecie, znak solidarności i braterstwa z najuboższymi oraz zaangażowania się w poszanowanie i przestrzeganie Praw Człowieka. Obchody mają uświadomić opinii publicznej konieczność likwidacji ubóstwa na całym świecie, zwłaszcza w krajach rozwijających się, oraz zwrócić uwagę, że walka z ubóstwem stała się priorytetem na drodze rozwoju.

Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ

Pandemia COVID-19 jest podwójnym kryzysem dla najbiedniejszych ludzi na świecie.

Po pierwsze, to najbiedniejsi są zagrożeni największym ryzykiem zakażenia się wirusem i to oni mają najbardziej ograniczony dostęp do dobrej jakości opieki zdrowotnej.

Po drugie, najnowsze szacunki pokazują, że w tym roku 115 milionów ludzi może popaść w ubóstwo z powodu pandemii. Jest to pierwszy taki wzrost od dziesięcioleci. Najbardziej zagrożone są kobiety, ponieważ to one są w większym stopniu narażone na utratę pracy i rzadziej korzystają z ochrony socjalnej.

W tym wyjątkowym czasie potrzebujemy nadzwyczajnych wysiłków na rzecz walki z ubóstwem. Pokonanie pandemii wymaga zdecydowanych działań zbiorowych. Państwa muszą przyspieszyć transformację gospodarek poprzez inwestycje w ekologię, bowiem przyczyniają się one do zrównoważonej odbudowy krajów.

Potrzebujemy nowej generacji systemów ochrony socjalnej, które będą uwzględniały również osoby pracujące w gospodarce nieformalnej.

Musimy wszyscy przyłączyć się do naszej wspólnej sprawy. Jest to jedyny sposób na wyjście z tej pandemii w sposób bezpieczny.

W Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem wykażmy solidarność z ludźmi żyjącymi w ubóstwie, nie tylko podczas pandemii COVID-19, ale także i po niej.

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres

źródło: Internet

17 października 2020