Bezrobotność, News

Zasiłek dla bezrobotnych jest niższy od minimum socjalnego i nieco nad progiem minimum egzystencji

Zasiłek dla bezrobotnych w Polsce jest nieco wyższy niż wynosi minimum egzystencji, ale niższy niż minimum socjalne. Rząd zapowiada jego podniesienie, ale nie przedstawia szczegółów.

Dziś zasiłek co do zasady wynosi nieco ponad 860 zł brutto. Minimum socjalne jest szacowane na ponad tysiąc złotych. Do dziś rząd zdążył przyjąć trzy „tarcze antykryzysowe” – w ich ramach funkcjonuje kilka rodzajów wsparcia dla firm i pracowników oraz zaczął „odmrażać” gospodarkę. W tym samym czasie nie zmieniono nic w kwestii zasiłku dla bezrobotnych, choć o nadchodzącej fali zwolnień mówiono od samego początku epidemii.

Według ekonomistów przez koronawirusa pracę może stracić nawet milion osób. Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował szacunki, które mówią o tym, że pracę mogło stracić już nawet pół miliona Polaków. Tych ludzi nie widać jeszcze w oficjalnych danych za sprawą konstrukcji Prawa pracy – pracownicy jeszcze pracują, ale są na okresach wypowiedzenia.

Wysokość zasiłku nie drgnęła, nie zmieniono też zasad jego przyznawania, choć pierwsze słowa dotyczące prac w tym zakresie padły na początku kwietnia. Teraz, jak poinformowało radio RMF FM, rząd ma już gotowy projekt ustawy, ale nie spieszy się z jego publikacją. Ma czekać na dobry moment w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, by „zdobyć punkty”.

Szacunkowy koszt zmian może sięgnąć 5 mld zł. To kwota, którą budżet wyłoży w przypadku, gdyby spełniły się czarne przewidywania ekonomistów prognozujących, że liczba bezrobotnych skoczy w Polsce o milion osób.

źródło: Business Insider

18 maja 2020