Niepełnosprawność

Wrocław. ZOO bez barier – ogród wyróżniony za działania na rzecz zwiększania dostępności

Wrocławskie zoo zostało wyróżnione w dziewiątej edycji plebiscytu „Wrocław bez barier”. Za ciągłe i skuteczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami trafiła do niego nagroda w kategorii „Społeczna odpowiedzialność biznesu”. 

Wrocławski ogród zoologiczny ciągle się zmienia, a tym samym jest coraz bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnością. Zmiana zabytkowych obiektów w miejsca przyjazne osobom na wózkach, niewidomym, czy też z innego rodzaju potrzebami, jest wyzwaniem. Nagroda w Plebiscycie „Wrocław bez Barier” to jednak najlepszy dowód na to, że udaje nam się mu sprostać” – przekazało ZOO Wrocław.
– Jesteśmy wdzięczni za to wyróżnienie. Jest ono nie tylko podsumowaniem naszej kilkunastoletniej pracy, ale i motywacją do dalszych działań. ZOO Wrocław to 157 lat tradycji, która jest przywilejem, ale i wyzwaniem, szczególnie w obszarze inwestycji. A te staramy się od lat realizować tak, aby nasz obiekt był nie tylko przyjazny naszym podopiecznym, ale także wszystkim ludzkim gościom – mówi Agnieszka Korzeniowska, Dyrektorka Wydziału Marketingu wrocławskiego ZOO.

Wśród obiektów w pełni przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością, w tym na wózkach, znajduje się m.in. Afrykarium. Dzięki windom i podjazdom osoba na wózku może pokonać całą trasę zwiedzania i podziwiać wszystkie eksponowane tam zwierzęta. Rampy i podjazdy znajdują się także w innych pawilonach, a cały teren zoo obfituje w kładki i mostki.

Wrocławskie zoo nie zapomina również o osobach niewidomych. Przy stanowisku panter śnieżnych znajdują się mosiężne informatory zapisane w alfabecie Braille’a.

Na uwagę zasługuje także Ptaszarnia, która została oddana do użytku w ubiegłym roku i doceniona już w tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany”. Pawilon posiada liczne edukacyjne wystawy sensoryczne, a dostęp do budynku ułatwia podnośnik elektryczny dla osób poruszających się na wózkach. Wokół Ptaszarni, w wolierach zewnętrznych, powstać mają z kolei nowe ścieżki spacerowe, które będą przystosowane dla osób z niepełnosprawnością, w tym na wózkach. Przetarg na wykonawcę tej inwestycji został już ogłoszony.

– Wiele się już udało zrobić, by osoby z niepełnosprawnością mogły odwiedzić wrocławskie zoo bez barier, co nie oznacza, że ten proces się zakończył. W kolejce czekają kolejne modernizacje z uwzględnieniem dostępności, a aktualnie przygotowujemy nasz zespół do szkoleń z obsługi gości o specjalnych potrzebach – wylicza Agnieszka Korzeniowska.

Źródło informacji i zdjęcia: ZOO Wrocław.

6 grudnia 2022