Wykluczenie społeczne

Wrocław. Półmetek kampanii Rok Dobrych Relacji

Stolica Dolnego Śląska jest pierwszym miastem w Europie, które systemowo chce zająć się tematem dobrych relacji przeciw samotności. 27 lipca to Dzień Samotnych, a we Wrocławiu trwa specjalna kampania. 

– Chcemy, by nikt nie czuł się tutaj samotny. Żeby Wrocław był miastem, w którym zwracamy uwagę na drugiego człowieka. Miastem, w którym chcemy się razem bawić, chociaż się nie znamy – mówi Dorota Feliks z WCRS-u.

Jak wynika z badań prowadzonych w Polsce, zjawisko samotności dotyka coraz więcej osób – podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa aż 60 proc. ankietowanych informowało, że czują się samotni.

Samotność to kaskada reakcji w organizmie – nie tylko takich jak smutek, przygnębienie czy depresja, ale również kaskada różnych zmian biologicznych – min. obniżenie zdolności do przeciwdziałania stanom zapalnym, pogorszenie reakcji immunologicznej, wzrost ciśnienia, zwiększenie ryzyka chorób serca – prof. Joanna Rymaszewska, specjalista psychiatrii, kieruje Katedrą i Kliniką Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego i Kliniką Psychiatrii USK we Wrocławiu.

Samotność dotyczy wszystkich, ale są grupy które są na nią szczególnie narażone – co ciekawe, są to ludzie młodzi, chorzy, niepełnosprawni, czy osoby, które są szczególnie narażone na wykluczenie społeczne czy dyskryminacje.

– Konsekwencje samotności dla naszego organizmu można porównać do palenia 15 papierosów dziennie – podkreśla prof. Dariusz Galasiński – kier. Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Zdrowiem i Chorobą na Uniwersytecie Wrocławskim.

Projekt rezolucji w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności złożył Prezydent Wrocławia do Rady Miejskiej, która w grudniu 2021 roku pozytywnie przegłosowała ten pomysł.

Kampanię zainaugurowano 14 lutego 2022 r. Zwraca ona uwagę na problem samotności, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, statusu materialnego, zawodowego i rodzinnego.

27 lipca to Dzień osób Samotnych a jednocześnie bardzo szczególny dzień we Wrocławiu. Jesteśmy na półmetku Roku Dobrych Relacji. Roku bardzo trudnego, w którym mieliśmy odbudować się po pandemicznych latach. Wojna pokrzyżowała te plany i Rok Dobrych Relacji nabrał dodatkowego znaczenia. Chcemy by Wrocław był miastem, w którym nikt nie czuje się samotny. Miastem, w którym zwracamy uwagę na drugiego człowieka. Miastem, w którym chcemy się razem bawić, chociaż się nie znamy. To wszystko robimy po to, by znów zbliżyć się do siebie, być blisko siebie, także pomagając innym – Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Źródło: oprac, za wroclaw.pl. Zdjęcie – UMW.

28 lipca 2022