Niepełnosprawność

Wrocław. W Café Równik wszyscy są równi

Café Równik we Wrocławiu to miejsce, w którym pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Teraz swoje miejsce znalazły tam także uciekające przed wojną Ukrainki. Okazuje się, że kontakt z obcokrajowcami to dla kelnerów skuteczna forma terapii i idealne wpasowanie się w misję tego miejsca, bo tutaj… wszyscy są równi. 

W Café Równik terapia odbywa się przez pracę. Osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi przez pomoc kelnerską szkolą mowę, myślenie, a przede umiejętności komunikacyjne. Kontakt z obcokrajowcami jest dla nich dodatkowym bodźcem. – Oni przez to, że będą się kontaktować z osobą, która mniej rozumie, która musi być poinformowana, być może musi to być powtórzone ileś razy, nauczyli się cierpliwości, staranności w wypowiadaniu swoich myśli – twierdzi prof. Małgorzata Młynarska, terapeutka, współzałożycielka Café Równik.

Wcześniej terapeuci przeprowadzili zajęcia, które wyjaśniły podopiecznym z czym wiąże się sytuacja wojenna. – Oni przede wszystkim rozumieją to co się dzieje, rozumieją tę tragedię. To są osoby niepełnosprawne w Równiku i oni walczą. Walczą o każdy dzień, walczą o to, żeby się czegoś nauczyć, żeby coś przyswoić i teraz jak dodamy jeszcze do tego osoby, które poniekąd są z wojny, które walczą, no to jest coś niesamowitego – uważa terapeuta Wojciech Postolak.

Niesamowita jest również współpraca, która wywiązała się między kelnerami a paniami Natalią i Tatianą. Tutaj każdy się czegoś uczy. – Dużo miłych ludzi, wszystko nam wyjaśniają, pokazują. Uczymy się od nich. Bardzo dobrze się pracuje – mówi pani Tatiana, pracownica z Ukrainy. – Znaleźliśmy wspólny język, mimo tego że ja nie mówię po polsku. Starają się bardzo i jesteśmy im za to wdzięczne – wtóruje pani Natalia z Ukrainy.

– Powoli się z nimi coraz bardziej dogaduję. Nawet jak jestem w kuchni, to też ich uczę mówić języka polskiego – twierdzi Dominik Turek, pracownik Café Równik. – Uczymy się od nich kultury, jak tam jest na Ukrainie, dowiadujemy się jaka jest kuchnia – dodaje Piotr Lewandowski, pracownik Café Równik.

W Równikowym menu pojawiły się nowe pozycje – tradycyjne potrawy ukraińskie. Dzięki wsparciu z Wrocławskiego Parku Technologicznego każdego dnia pracownicy Café Równik gotują dla uchodźców z Ukrainy, którzy zamieszkali w pobliżu.

Źródło: oprac. za wroclaw.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

3 kwietnia 2022