Niepełnosprawność

Wrocław. Pierwsze mieszkanie wspomagane już działa

Siedem osób z niepełnosprawnością intelektualną otrzymało od MOPS-u mieszkanie, w którym będą uczyć się samodzielności przy wsparciu wychowawców i asystentów.

Stowarzyszenie „Ostoja”, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Społecznym we Wrocławiu, uruchomiło „mieszkanie wspomagane” dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Przyjęto już pierwszych siedmiu lokatorów. Wraz ze wsparciem asystentów, mieszkańcy będą uczyć się samodzielności.

Koszt utrzymania mieszkania jest dzielony między mieszkańcami a Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Lokatorzy mogą mieszkać w nim, póki nie podejmą decyzji o wyprowadzce i stuprocentowej samodzielności.

– Mieszkanie ma ponad 135 metrów i jest w pełni wyremontowane, z nowymi meblami oraz sprzętem AGD i RTV. Przy wyborze osób do nowego mieszkania, zobaczyliśmy, jak duże jest zapotrzebowanie na takie inicjatywy – mówi Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu:

– Mamy nadzieję na kolejne takie mieszkania. Teraz otworzyły się nam możliwości korzystania z funduszy europejskich, więc na pewno będziemy myśleli, żeby to nie był pierwszy i ostatni element tego programu, ale kolejne będą tworzone – tłumaczy Mańkowski.

Roczny budżet tego projektu wyniósł 370 tysięcy złotych, które zostały przekazane Stowarzyszeniu „Ostoja” przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Środki zostały przeznaczone na remont oraz dostosowanie do nowych standardów, aby nowi lokatorzy nie potrzebowali całodobowej pomocy w domu.

Źródło informacji i zdjęcia: radiowroclaw.pl

12 lutego 2024