Niepełnosprawność

Wrocław. Miasto przyjazne niepełnosprawnym

Specjalnie oklejony tramwaj od 23 lutego br. kursuje po Wrocławiu, jednocześnie informując i przypominając mieszkańcom o istnieniu osób niepełnosprawnych czy tych z chorobami rzadkimi. Oklejonych w ten sam sposób zostało także pięć miejskich autobusów. Właśnie tak stolica Dolnego Śląska wystartowała z kampanią społeczną „Wrocław bez barier to ludzie”.

„Wrocław bez barier to ludzie” to kontynuacja misji wybitnego człowieka, jakim był Bartek Skrzyński – powiedział podczas wtorkowej (23 bm.) konferencji prasowej Adam Komar, prezes zarządu Fundacji Potrafię Pomóc na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych z Wadami Rozwojowymi. „Wrocław bez barier” to umożliwienie osobom niepełnosprawnym powszechnego korzystania z szeroko pojętej przestrzeni miejskiej. To likwidowanie barier mentalnych.

Celem kampanii jest pokazanie wrocławianom, w jaki sposób można inicjować i wspierać integrację osób z niepełnosprawnościami. A można to robić każdego dnia np. nie zajmując w tramwaju czy autobusie miejsca specjalnie przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych.

MPK podkreśla, że nie ma mowy o komunikacji miejskiej bez dostępności. Ważne, żeby każda osoba korzystająca z tramwaju czy autobusu mogła do niego wejść bez zbędnych przeszkód. Dlatego nowe tramwaje, które się pojawią, będą w całości niskopodłogowe.

Michał Piechel, Społeczny Doradca Prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnościami, zauważył, że Wrocław zrobił już bardzo wiele, żeby ograniczyć bariery, ale te będą istnieć. Zawsze można coś poprawić. – MPK jest przykładem dużej pracy wykonanej dla osób z niepełnosprawnościami. Chodzi o wymianę taboru na niskopodłogowy i system informacji głosowej – stwierdził. – Od czasu do czasu trzeba stanąć w prawdzie, skontrolować co jest do zrobienia, a co zostało zrobione. Tym będę się zajmować, chcę zmieniać rzeczywistość.

Zwiększenie świadomości społecznej to jedno z największych wyzwań stojących przed organizacjami pozarządowymi i miastem. Chodnik można obniżyć w trakcie jednego remontu, ale empatię można budować latami.

źródło: wroclaw.pl

24 lutego 2021