Niepełnosprawność

Wolontariusze sprawdzają dostępność wybrzeża dla niepełnosprawnych

Wolontariusze fundacji Machina Zmian sprawdzają czy plaże nad polskim morzem przystosowane są dla osób niepełnosprawnych. Pierwsze wnioski już są – najpoważniejsze problemy to  brak toalet dla osób m.in. na wózkach i ułatwień komunikacyjnych nad samym morzem. Społeczny audyt zakończy specjalny raport. 

– W pełni dostępna plaża wyposażona jest w różnorodne udogodnienia: przebieralnię o powierzchni odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach i wypoczywających z dziećmi czy wydzielony parking. Wszystkie kluczowe miejsca na plaży powinny być oznaczone wyraźnymi piktogramami na matowej powierzchni (co jest ważne dla osób słabowidzących), zapewniony jest dostęp do toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, na plażę i do morza prowadzą szerokie maty lub podesty, które kontrastują z kolorem otoczenia – tłumaczy Dorota Brzezińska, koordynatorka projektu z ramienia Fundacji Machina Zmian.

Tzw. społeczny audyt dostępności plaż rozpoczął się 1 lipca od sprawdzenia odcinka Świnoujście – Międzyzdroje (13 km). Ostatnim etapem kontroli będzie odcinek z Krynicy Morskiej do Piasków na Mierzei Wiślanej (zaplanowany jest na 28 lipca). W sumie od Świnoujścia do Piasków grupa fundacji Machina Zmian pokona 26 odcinków, codziennie między 10 a 20 kilometrów.

Jakie wolontariusze mają wnioski na obecnym etapie audytu? Przy polskich plażach brakuje toalet w ogóle, toalet dla niepełnosprawnych, a te które istnieją bardzo często nie mają przestrzeni manewrowej dla osób na wózkach i osób, które się im asystują. Innym problemem jest brak utwardzonych ciągów komunikacyjnych wzdłuż odcinka nad samym morzem, zbudowanych np. ze specjalnych, gumowych mat czy drewnianych podestów. Jeśli takie funkcjonują są, to nie są zbyt rozbudowane. Brakuje też miejsc o odpowiedniej szerokości, tzw. spoczników, w których osoba na wózku mogłaby się na plaży zatrzymać (nie ma też ławek dla osób np. o kulach czy partnerów, rodzin niepełnosprawnych). Brakuje też oznaczeń kierujących osoby niepełnosprawne w miejsca dla nich dostosowane.

Nad polskim morzem pojawiają się natomiast specjalne wózki kąpielowe dla niepełnosprawnych, tzw. amfibie. Pozwalają one przemieszczać się po plaży, wjechać do wody osobom z problemami ruchowymi (są obsługiwane przez ratownika). Można je wypożyczyć m.in. w Międzyzdrojach, Kołobrzegu, Trójmieście i części miejscowości na Półwyspie Helskim.

W czasie audytu odbywają się spotkania z samorządami, lokalne konsultacje dotyczące możliwych rozwiązań, które zwiększyłyby dostępność polskich plaż dla osób z problemami ruchowymi.

Dane zebrane przez wolontariuszy zostaną wykorzystane m.in. do przygotowania raportu o stanie dostępności polskich plaż oraz opracowania rekomendowanych zmian. Miejsca, które będą spełniać wymogi zyskają certyfikat „Plaża dla wszystkich”.

Dzięki rekomendacjom Fundacji Machina Zmian (organizacja powstała w roku 2012) wprowadzono w latach ubiegłych dostępowe rozwiązania m.in. na plażach w Jastarni, Gdyni i Gdańsku.

źródło: oprac. za Dziennikiem Bałtyckim

13 lipca 2021