Niepełnosprawność

Warsztaty dla niepełnosprawnych. Żeglarstwo bez barier i ograniczeń

Mazurska Szkoła Żeglarstwa po raz kolejny zorganizowała największą w Polsce imprezę żeglarską dla osób z niepełnosprawnością. Współorganizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. W tym roku ze względu na COVID-19 impreza została podzielona na dwa etapy. 

Pierwszy etap odbył się już w dniach 30.06-03.07.2022 r. w Giżycku. Podczas festiwalu była piękna, słoneczna pogoda, co sprzyjało przeprowadzeniu wszystkich zaplanowanych zajęć. I tak przez pierwsze trzy dni odbyły się zajęcia szkoleniowe i turystyczne na różnych jachtach. W czwartym dniu w idealnych warunkach pogodowych rozegrane zostały regaty – Memoriał Eugeniusza Wilczyńskiego. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Druga edycja festiwalu odbędzie się w dniach 3-6 września 2022 roku.

Organizatorem warsztatów jest Mazurska Szkoła Żeglarstwa we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarzy Niepełnosprawnych. Zajęcia są całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktor i pomoce naukowe). Kryteria jakie należy spełnić aby wziąć udział w szkoleniach to:

  1. Mieć ukończone 18 lat
  2. Posiadać orzeczenie o niepełnosprawności
  3. Przesłać pocztą lub mailem określone w Regulaminie dokumenty.

Ostatecznego wyboru uczestników dokonuje komisja weryfikacyjna. Ilość miejsc jest ograniczona, a pierwszeństwo do udziału w zajęciach mają: osoby z małych miejscowości i osoby nie korzystające dotychczas z takiego dofinansowania.

Wszystkie szkolenia kończą się egzaminem na stopień żeglarza jachtowego. W tym roku odbyło się już pięć edycji, na kolejne niestety nie ma już wolnych miejsc.

Wiele osób z niepełnosprawnością chciałoby spróbować swoich sił w żeglarstwie. Jednak ostatecznie nie podejmują wyzwania w obawie, że sobie nie poradzą. I tu popełniają błąd. Ponieważ uczestnikiem zajęć żeglarstwa niepełnosprawnych ruchowo może być praktycznie każdy. Zarówno osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym jak i niedowładami kończyn czy też po amputacjach. Warsztaty organizowane przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa są dostosowane dla każdego. Uczestnicy wspierają się wzajemnie, rozdzielając zadania według możliwości. Żeglowanie uczy obcowania z dziką przyrodą, z żywiołami wody i wiatru, a także pracy w zespole, organizacji oraz znacząco poprawia kondycję fizyczną. Zwłaszcza, że żeglarstwo turystyczne nie jest wymagające. Wystarczy zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt, ubiór, dobry humor, optymizm i możemy ruszać ku przygodzie. 

Źródło: oprac za bezpiecznapodroz.org. Zdjęcie ilustracyjne – archiwum.

20 sierpnia 2022