Bezdomność

Warszawa. Wspólnota Sant’Egidio podsumowała rok działalności w czasie pandemii

W ostatnich 12 miesiącach pandemii Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie przygotowała i rozdała 28,5 tys. posiłków i paczek z jedzeniem. Do ubogich i bezdomnych trafiło ponad 47 ton żywności.

W Warszawie, oprócz cotygodniowych kolacji na ulicy i wizyt na peryferiach miasta, otwarto punkt dystrybucji żywności – Centrum Pomocy Wspólnoty Sant’Egidio przy kościele Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus na Powiślu. Korzysta z niego regularnie około 200 osób. Działa tam również Szafa Przyjaciół, gdzie każdy potrzebujący może za darmo otrzymać m.in. ubrania, buty i kosmetyki – podała Wspólnota.

Wiosną minionego roku Wspólnota uruchomiła numer telefonu, pod który mogli dzwonić bezdomni, aby uzyskać informacje i zgłosić potrzebę pomocy. Odebrano wówczas około 200 połączeń.

Próbując przezwyciężyć izolację, do zaprzyjaźnionych osób starszych i mieszkańców DPS-ów, którzy nie mogli liczyć na niczyje odwiedziny, członkowie wspólnoty telefonowali, wysyłali listy, laurki przygotowane przez dzieci, a także drobne upominki z okazji Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia.

Ukazało się również piąte wydanie przewodnika „Gdzie zjeść, spać, umyć się” dla osób w kryzysie bezdomności i wszystkich, którzy chcą im pomagać. Przewodnik dostępny jest w formacie pdf na stronie santegidio.org lub w aplikacji „Gdzie” na telefony z systemem Android.

W ciągu 12 miesięcy Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie przygotowała i rozdała 28,5 tys. posiłków i paczek z jedzeniem. Do ubogich i bezdomnych trafiło w ten sposób ponad 47 ton żywności. Wspólnota podkreśliła, że w przybyło szukających pomocy, bo w związku z kryzysem gospodarczym wiele osób straciło pracę i dochody.

Chętni wolontariusze mogą się zgłaszać, pisząc e-maila na adres santegidio.waw@gmail.com.

Wspólnota Sant”Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego.

Powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Warszawie obecna jest od 2008 r.

źródło: wnp.pl

17 marca 2021