News, Niepełnosprawność

Warszawa. Turniej Futbol Plus dla niepełnosprawnych dzieci 

Już w sobotę 20 listopada dzieci z niepełnosprawnościami zjadą z całej Polski, by rywalizować i bawić się podczas turnieju Futbol Plus w Warszawie. To unikalna inicjatywa dla chłopców i dziewczynek, w której rodzaj niepełnosprawności nie ma żadnego znaczenia. 

Uczestnicy turnieju w Warszawie będą mieli do dyspozycji cztery boiska, na których zagrają podzieleni w zależności od stopnia sprawności. Nie będzie miał więc znaczenia wiek, płeć czy rodzaj niepełnosprawności. Ważne, by dzieci grające w piłkę na podobnym poziomie mierzyły się ze sobą. Oprócz zmagań sportowych, uczestnicy będą mogli się świetnie bawić również poza boiskiem. Będą mieli do dyspozycji m.in. piłkarzyki, siłacza, atrakcje przygotowane przez sponsorów, takich jak PZU, oraz kilka niespodzianek.

Turnieje Futbol Plus odbywają się w różnych miastach Polski, a tym razem w Warszawie zadebiutują kolejne akademie. Do stołecznej Futbolowej Bandy, Megamocnych Kielce, Pełnosprytnych Poznań, Wroclove Eagles Wrocław i Stomilku Olsztyn, dołączają również dzieci z drużyn: Jaguar Gdańsk, Mistrzowie Świata Krosno oraz Ukryty Skarb Lublin. Nowe drużyny i nowi zawodnicy pokazują, jak duże jest zainteresowanie sportem osób niepełnosprawnych.

Futbol Plus to błyskawicznie rozwijająca się w Polsce inicjatywa, dzięki której na boisku spotykają się dzieci o różnym stopniu niepełnosprawności. Projekt zrzesza istniejące już akademie oraz wspiera te, które dopiero powstają. W Anglii istnieje już ponad 2200 takich drużyn rywalizujących w 36 ligach. Do niedawna w Polsce nie było choćby jednego zespołu, a dziesiątki tysięcy dzieci były całkowicie wykluczone z możliwości realizacji pasji i gry w piłkę nożną. W 2017 roku w Warszawie powstała jednak Futbolowa Banda, a po niej kolejne zespoły, w których dzieci regularnie uczestniczą w treningach prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę trenerską, jeżdżą na obozy wakacyjne i turnieje piłkarskie. Z inicjatywy korzysta już około 160 zawodników, a wszystkie akademie czekają na kolejnych. Plan rozwoju zakłada, że do 2025 roku w Polsce będzie już 100 takich drużyn,

Źródło: tekst i zdjęcie – materiały prasowe.

17 listopada 2021