Bezdomność

Warszawa. Siódma edycja akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”

„Trochę ciepła dla bezdomnego” – straż miejska i warszawski Caritas po raz siódmy ruszają ze swoją zimową akcją. Dwa razy w tygodniu, w każdy wtorek i piątek, będą rozdawać najpotrzebniejsze rzeczy do przetrwania w chłodne dni. To przede wszystkim ciepła zupa i konserwy, ale też ciepłe koce, czapki i rękawiczki. 16 listopada br. odbyła się inauguracja akcji.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki powiedział, że celem akcji jest pomoc osobom żyjącym w kryzysie bezdomności, a także okazanie solidarności z ludźmi, którzy stracili nie tylko dach nad głową, ale także godność. Caritas niesie pomoc ludziom dotkniętym problemem bezdomności, bez względu na to, jaka była przyczyna ich obecnej sytuacji życiowej.

Zastępczyni prezydenta m.st Warszawy Aldona Machnowska-Góra mówiła, że powinniśmy walczyć ze stereotypami, które dotykają osoby bezdomne. Podkreśliła, że okres jesienno-zimowy to szczególnie trudny dla tych osób czas. Wspominała, że w Warszawie jest 1500 miejsc, w których bezdomni mogą się schronić.

O przykładach okazanej pomocy bezdomnym mówił specjalista ds. społecznych z Caritas Janusz Sukiennik, wszystko, co staramy się przekazać potrzebującym powinno być jak najlepszego gatunku. Wspominał o wełnianych kocach i skarpetach. – Te materiały są manifestacją naszego szacunku do tych ludzi – stwierdził. Sukiennicki zapowiedział, że we wtorki i piątki Kuchnia Centrum Okopowa, działająca przy Caritasie, będzie przygotowywać 100 litrów gorącej zupy. Zaznaczył, że część osób, którym udzielono pomoc nie tylko wyszło z bezdomności, ale też „podjęły studia”.

Sześć lat akcji podsumował naczelnik profilaktyki i planowania Straży Miejskiej Grzegorz Staniszewski. W tym czasie podjęto 85 tysięcy czynności pomocowych, przewieziono 9 tysięcy osób do noclegowni, w 1900 przypadkach wzywano karetkę. Przedstawiciel Straży Miejskiej podziękował Caritas, za owocną współpracę.

Według szacunków Caritasu w Warszawie żyje około 800 osób bezdomnych.

Źródło: oprac. za TVP3 Warszawa i RDC. Zdjęcie RDC.

17 listopada 2021