News

Warszawa. „Jak grają najlepsi” – bajka promująca sport osób niepełnosprawnych

Jak uczyć dzieci empatii i otwartości na osoby z niepełnosprawnością, jak przełamywać stereotypy? Rozwiązanie w postaci bajki „Jak grają najlepsi” proponują Fundacja MultiSport i Fundacja Zaczytani.org. W poniedziałek, 25 marca, w miasteczku edukacyjnym Miniciti w Centrum Praskim Koneser w Warszawie odbyło się spotkanie promujące publikację.

„Jak grają najlepsi” to opowieść skierowana do dzieci w wieku 7-9 lat. Jej celem jest podnoszenie świadomości potrzeby włączania osób z niepełnosprawnościami do świata sportu i aktywności. Bohaterką jest Monika, zawodniczka klubu piłkarskiego Tęcza Żoliborz. Dziewczynka, mimo swej niepełnosprawności, wykazuje ogromne zaangażowanie i precyzję w grze, często przewyższając umiejętnościami swoich w pełni sprawnych kolegów z boiska. Początkowo jej obecność na murawie jest dla innych zawodników szokiem, jednak wraz z upływem czasu dzieci rozumieją, że w sporcie nie istnieją żadne bariery.

Spotkanie, w którym udział wzięli dr Tomasz Półgrabski — prezes Fundacji MultiSport, Agnieszka Machnicka — prezeska Fundacji Zaczytani.org, Jan Mela — ambasador bajki, Boguś Janiszewski — autor bajki, prof. dr hab. Bartosz Molik i dr hab. Jolanta Marszałek — autorzy publikacji wspierającej, poprowadziła Katarzyna Nawrocka z Zaczytani.org.

Stworzenie bajki terapeutycznej poruszającej tę tematykę ma walor edukacyjny, ale jest też próbą zainicjowania dyskusji w tym obszarze, Opowieść „Jak grają najlepsi” nie tylko inspiruje do podjęcia aktywności fizycznej, ale dzięki starannie prowadzonej narracji, podnosi świadomość najmłodszych odbiorców w kwestii różnorodności, akceptacji czy wyzbywania się uprzedzeń 

— mówi dr Tomasz Półgrabski.

Opowieść inspiruje wszystkie dzieci do uprawiania sportu, pokazując, że sport nie ma żadnych barier, a aktywny może być każdy. Oprócz bajki w Państwa ręce przekazujemy gotowe scenariusze na poprowadzenie zajęć przez edukatorów, nauczycieli, a także rodziców 

— zwraca uwagę Agnieszka Machnicka.prezeska Fundacji Zaczytani.org. 

Ambasador publikacji, Jaś Mela zwraca uwagę na potrzebę zmiany mentalności i zachęcania dzieci do aktywności fizycznej. — Przykład idzie z góry — mówi, podkreślając, jak ważne jest towarzyszenie najmłodszym w aktywnym trybie życia oraz dawanie im przykładu poprzez np. wspólne wyprawy górskie lub grę w piłkę. — Nie gadaniem, ale wspólnym robieniem trzeba pokazać najmłodszym, że aktywność fizyczna jest fajna — mówi Jaś Mela. Dodaje, że sam w swoim życiu miał szczęście poznać osoby, które inspirowały do uprawiania sportu.

Oferta sportowa dla osób z niepełnosprawnością jest duża – uważa prof. dr hab. Bartosz Molik. — Jest jednak kilka problemów, takich jak transport, świadomość społeczna czy nadopiekuńczość rodziców — dodaje autor publikacji wspierającej „Jak grają najlepsi”. – Formalnie jesteśmy przygotowani, ale społecznie nie – dodaje.

Źródło: onet.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

25 marca 2024