Aktualia

Walka z luką płacową istniejącą między kobietami a mężczyznami

30.03 Parlament Europejski przyjął dyrektywę, której celem jest zmniejszenie luki płacowej między kobietami a mężczyznami. Kobiety w UE wciąż zarabiają około 13 proc. mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Business Centre Club dąży do niwelowania różnic i w ramach Certyfikatu Równości Płac, jako pierwsza organizacja w Polsce wyróżnia firmy, przestrzegające zasad symetrycznego systemu wynagrodzeń.

Dzięki wdrożonej w dniu 30 marca przepisom europejskie firmy będą musiały podawać informacje, które umożliwią pracownikom identyfikację różnic w wysokości wynagrodzeń. Pracodawcom niestosującym się do przepisów dotyczących równości wynagrodzeń grozić będą sankcje oraz kary finansowe. Pracownicy zyskali prawo do informacji o indywidualnym i średnim wynagrodzeniu w firmie z podziałem na płeć, a tajemnica wynagrodzeń zostanie zniesiona.

Świadomość luki płacowej i konieczności jej niwelowania rośnie, także w Polsce.

Wiceprezeska BCC podkreśla, że potwierdza to zainteresowanie polskich firm uzyskaniem Certyfikatu Równości Płac, który Business Centre Club wdrożył w listopadzie ubiegłego roku. Wszelkie kroki zmierzające do przeciwdziałania dyskryminacji są krokami we właściwym kierunku – podusmowuje wiceprezska BCC.

***

Projekt Certyfikat Równości Płac powstał z inicjatywy BCC Kobiety, będącego aktywną i integralną częścią Business Centre Club. To pierwsze w Polsce narzędzie, którego nadrzędnym celem jest propagowanie równości w biznesie niezależnie od płci oraz zachęcenie pracodawców do wdrażania transparentnego i symetrycznego systemu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn, oraz niwelowania luki płacowej.

Wyróżnienie, przyznawane firmom na 3 lata, ma być także narzędziem do budowania świadomości na temat konieczności wyrównywania szans w biznesie niezależnie od płci. Certyfikatem wyróżniane będą firmy, które aktywnie włączają się w prorównościowe działania i mają w tym obszarze potwierdzone osiągnięcia. W ubiegłorocznej edycji projektu wyróżnione zostały następujące firmy: Grupa Santander Bank Polska, Engave, Grupa Progres, Wedia Ann, Smay oraz Grupa Łapaj Sp. z o.o. Sp. J.

BCC – największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.

Źródło: Newseria. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

3 kwietnia 2023