Niepełnosprawność

Trwa Międzynarodowy Tydzień Głuchych

Do 26 września trwa Międzynarodowy Tydzień Głuchych, 23 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Migowego, a 26 września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchego. 

Celem tych świąt jest przede wszystkim zwrócenie uwagi władzom, politykom, mediom, a także obywatelom z całego świata, że wśród nas żyją osoby z niepełnosprawnością słuchową, które są znaczną częścią społeczeństwa, ale ze względu na wadę słuchu, posługują się innym językiem.

Międzynarodowy Tydzień Głuchych ma za zadanie zwrócić uwagę na problemy, obawy, ale także na prawa i osiągnięcia osób głuchych.

Natalia Hul z Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych w Rzeszowie: 

Ludzie niesłyszący zmagają się z takimi samymi problemami jak wszyscy inni, natomiast ich największym życiowym utrudnieniem jest to, że niejednokrotnie nie są w stanie samodzielnie tych problemów rozwiązać ze względu na swoją niepełnosprawność, która utrudnia im komunikację ze światem zewnętrznym. Co więcej, język polski jest dla osób niesłyszących językiem obcym, ponieważ jego gramatyka i stylistyka są czymś, co przysparza im wiele trudności. Większość osób słyszących ma poczucie, że wystarczy tylko napisać na karteczce to, co chcą powiedzieć osobie niesłyszącej, a ta bez trudu zrozumie, co chcieli przekazać. Niestety, w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. Najlepszym sposobem aby nawiązać kontakt z osobami niesłyszącymi jest wyjście im naprzeciw, poprzez naukę języka migowego. Już nawet znajomość kilku gestów sprawia, że osoba niesłysząca nie czuje się wyobcowana, bo pojawia się ktoś, kto chociaż w niewielkim stopniu zna ich język. Najważniejsze, to nie bać się i próbować skomunikować się, nawet pokazywać coś „po swojemu”.

Źródło: oprac. za nowiny24. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

21 września 2021