Niepełnosprawność

Tczew. Projekt po_MOC wsparciem dla niepełnosprawnych uczniów

Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie to jedyna szkoła, która ma wśród kadry psychiatrę dziecięcego. Dzięki stałej współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego powstał projekt „Po_MOC – wsparcie psychiatryczne i psychoterapeutyczne dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami”.

– Widząc ogromną potrzebę wsparcia psychiatrycznego i psychoterapeutycznego u części naszych podopiecznych i mając na uwadze ogromne trudności z dostępem do lekarza psychiatry postanowiliśmy zdobyć środki na zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami dostępu do lekarza psychiatry u nas, w Tczewie. Zorganizowana przez nasze stowarzyszenie pod koniec ubiegłego roku konferencja „OZON – oswój, zrozum, odczaruj niepełnosprawność” była przysłowiową „kropką nad i”. Widząc zainteresowanie rodziców i opiekunów wykładem lekarza psychiatry, ogrom zgłaszanych potrzeb i pytań wiedzieliśmy, że nie możemy odłożyć tego na kolejne lata. Na nieodpłatną wizytę u psychiatry czeka się kilka miesięcy a psychoterapię nawet kilka lat. Nasi podopieczni często muszą jeździć do psychiatry do Trójmiasta – mówią aktywiści Stowarzyszenia na rzecz szkolnictwa Specjalnego w Tczewie.

– Mamy ogromne szczęście, że Marta Herstowska – doktor psychiatrii ze specjalizacją psychiatrii dzieci i młodzieży, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna zgodziła się podjąć z nami współpracę i raz w miesiącu przez 5 godzin świadczyć usługę wsparcia, diagnozy, leczenia osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich. Dzięki uzyskanym dotacjom z Fundacji TVN „Nie jesteś sam”, Starostwa Powiatowego w Tczewie i Urzędu Miasta Tczewa możemy zapewnić naszym podopiecznym nieodpłatne wizyty, konsultacje, leczenie. Wartością dodaną jest fakt, że lekarz psychiatra pracując w miejscu, gdzie uczą się, przebywają jego podopieczni może poznać ich funkcjonowanie na co dzień, co na pewno ma wpływ na proces leczenia. Raz w miesiącu w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie odbywa się rejestracja telefoniczna, o czym wcześniej informujemy na stronie i fanpege’u stowarzyszenia. Jednym z elementów naszego projektu jest nagranie profesjonalnego reportażu na temat osób z niepełnosprawnościami, ich codziennych trudności i potrzeb oraz wieloaspektowego wsparcia nie tylko ich ale całego systemu rodzinnego – dopowiadają przedstawiciele stowarzyszenia.

Źródło: materiały prasowe. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

13 kwietnia 2022