Uchodźcy z Ukrainy

Kraków. Powstaną DPS-y dla chorych uchodźców oraz sierot wojennych

Gmina Kraków przeznaczyła już ponad 20,5 miliona złotych z rezerwy kryzysowej na 2022 rok na organizację pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Teraz chce przygotować dwa domy dla osób chorych i niepełnosprawnych, wymagających całodobowej opieki oraz dla sierot wojennych. Pieniądze na ten cel mają pochodzić między innymi z publicznej zbiórki.

Według oceny służb socjalnych w Krakowie najpilniejszym zadaniem w niesieniu pomocy uchodźcom z objętej wojną Ukrainy jest stworzenie centrów opieki. Jedno byłoby przeznaczone dla osób chorych i niepełnosprawnych, które musiały uciekać przed wojną. Niektórzy przyjechali z bliskimi, ale ci nie mają możliwości, ani środków, żeby poświęcić im należną uwagę. Drugi projekt dotyczy stworzenia domu dla sierot wojennych, ewakuowanych do Polski.

W przypadku Domu Pomocy Społecznej dla osób chorych chorych i niepełnosprawnych nakłady szacowane są na 19 milionów złotych plus dodatkowo 5 milionów rocznie na utrzymanie placówki i pensje dla personelu pielęgniarskiego, medycznego i służb pomocniczych.

Drugi projekt, zaproponowany do realizacji przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej to placówka opiekuńczo-wychowawcza dla ukraińskich sierot. W tym przypadku mowa jest o 6 milionach złotych na stworzenie domu i 2,5 milionach rocznie na  jego utrzymanie. O zbiórce na ten cel pisaliśmy tu: https://www.wykluczeni.pl/krakow-pomoz-uruchomic-centrum-pobytu-dla-sierot-wojennych/

Zbiórka potrzebnych pieniędzy już się rozpoczęła. W minionym tygodniu w Wiedniu zorganizowano spontaniczną aukcję obrazów i grafik i zysk z licytacji, w kwocie około 120 tysięcy euro przekazano na konto przyszłego ośrodka dla ukraińskich sierot.

Według szacunków władz miasta, od dnia wybuchu wojny do Krakowa przyjechało około 150 tysięcy uchodźców, którzy w większości zamierzają pozostać tutaj na dłużej.

***

Część radnych Krakowa uważa, że miasto powinno z budżetu na 2022 rok przeznaczyć niezbędne środki i sfinansować te dwa projekty, a nie odwoływać się do pomocy mieszkańców. Inni z kolei wskazują, że zmiany podatkowe wynikające z zapisów Polskiego Ładu skutecznie ograniczają wpływy samorządów i właśnie na wydatki socjalne brakuje pieniędzy.

Źródło: oprac. za portalsamorzadowy.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock. 

13 kwietnia 2022