Niepełnosprawność

Tarnów. Nowa forma aktywizacji osób niepełnosprawnych

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie uruchomił nową formę aktywizacji dla osób niepełnosprawnych. Uczestnicy, którzy na co dzień nie chodzą do Warsztatu, dwa razy w tygodniu biorą udział w zajęciach w pracowniach tematycznych, ćwiczeniach rozwojowych, a nawet treningu ekonomicznym. 

To propozycja dla osób, które z różnych względów jeszcze nie są uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej. Mogą przychodzić do klubu, poznawać nowe osoby i brać udział w ciekawych zajęciach. Na potrzeby klubu otwierane są poszczególne pracownie tematyczne, między innymi ceramiczna, gospodarstwa domowego, form użytkowych, kartek świątecznych, biżuterii czy rękodzieła. W programie są również zajęcia ruchowe i trening ekonomiczny. Podopieczni dostają określone kwoty pieniędzy, którymi muszą samodzielnie gospodarować. Wszystko po to, by wspomóc rehabilitację, samodzielność i umiejętności, które mogą się przydać przy poszukiwaniu zatrudnienia.

– Sytuacja pandemiczna powoduje wiele ograniczeń, wzmaga również atmosferę zagrożenia. Zdrowym osobom trudno sobie z tym radzić na dłuższą metę, a osoby niepełnosprawne często przekazy medialne czy rozmowy rodziców traktują bardzo poważnie i ich obawy są jeszcze większe. Zajęcia klubowe mają na celu wsparcie ich w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu społecznym i zawodowym – mówi Edyta Šulo, psycholog.

Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu przez siedem godzin. Zajęcia w klubie są bezpłatne. Chętni mogą się jeszcze zapisać.

– W zajęciach klubowych WTZJP2 może uczestniczyć mieszkaniec Tarnowa, powiatu tarnowskiego lub jakiegokolwiek innego: osoba z orzeczonym stopniem o niepełnosprawności ze wskazaniem do warsztatu terapii zajęciowej. To tyle. Wystarczy przyjść do nas na Hodowlaną 6 lub zadzwonić na numer 14 627 35 03 i umówić spotkanie. Terapię będzie można rozpocząć w ciągu kilku dni – informuje Tomasz Eliasz Wardzała, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

Rodzice czy opiekunowie uczestników nie ponoszą żadnych kosztów. Zajęcia są refundowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

źródło: Radio Eska

3 kwietnia 2021