News

Szturm po 12 tys. zł na dziecko

Od 1 stycznia Polacy mogą wnioskować o 12 tys. złotych na dziecko. Tyle łącznie wynosi program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który jest jednym z elementów Polskiego Ładu.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinormowała, że w sobotę (1 stycznia 2022 r.) od północy do godziny 11 Polacy złożyli ponad 8,8 tys. wniosków na prawie 10,4 tys. dzieci. W niedzielę (2 stycznia 2022 r.) na godzinę 7 rano wniosków było złożonych na blisko 60 tys. dzieci.

To spora grupa ze wszystkich uprawnionych. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że prawa do 12 tys. zł+ ma nawet 615 tys. dzieci.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko. Warunkiem jest to, że pociecha musi być w wieku od 12. do 36. miesięcy. Rodzic sam decyduje, ile pieniędzy chce otrzymać. Ma dwie możliwości: 500 zł co miesiąc przez dwa lata lub też 1 tys. zł co miesiąc przez rok. Co istotne, powyższej decyzji nie można zmienić. Trzeba więc przemyśleć, jaka forma wypłaty lepiej zasili domowy budżet.

Wnioski o dofinansowanie złożyć trzeba w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. ZUS decyduje o wypłatach środków, a ma na to dwa miesiące. Co istotne, wnioski można złożyć wyłącznie online – za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.

Źródło: za o2.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

2 stycznia 2022