News, Niepełnosprawność

Szkolenia także dla niepełnosprawnych

Cyfryzacja gospodarki ma szereg pozytywnych skutków dla pracowników z niepełnosprawnością. Jednym z nich są szersze możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Era cyfrowa w polskiej gospodarce wyraźnie przyspieszyła w czasach pandemii, która wymusiła m.in. stosowanie na szeroką skalę pracy zdalnej. Skorzystało na tym wiele osób z niepełnosprawnościami, które mogły wykonywać obowiązki służbowe bez konieczności opuszczania domu, co miało kluczowe znaczenie zwłaszcza dla ludzi z ograniczonymi możliwościami przemieszczania się.

Jednocześnie gruntownej zmianie uległ rynek szkoleń zawodowych, a te zmiany także okazały się korzystne dla OzN. Jak grzyby po deszczu zaczęły bowiem powstawać platformy e-learningowe, gdyż pandemia wymusiła na firmach i instytucjach prowadzących szkolenia zawodowe, kursy, przekwalifikowania przejście do sieci. W tych warunkach z ich oferty mogły w szerszym wymiarze korzystać osoby z niepełnosprawnością, które wcześniej często rezygnowały z takich możliwości, bo np. wiązało się to z koniecznością uciążliwych dojazdów, wydatkami na hotele, w niektórych przypadkach problemem było też zapewnienie OzN na czas szkolenia pomocy opiekuna lub asystenta.

Zdarzały się też i takie sytuacje, że organizatorzy szkoleń niechętnie przyjmowali OzN, obawiając się tych i podobnych sytuacji. W przypadku zajęć internetowych te kłopoty nie istnieją. Dlatego niepełnosprawni pracownicy lub osoby szukające zatrudnienia mogą teraz skupić się również na podnoszeniu swoich kwalifikacji zawodowych.

„Osoby z niepełnosprawnością chcą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, chcą się rozwijać, zdobywając nowe umiejętności i kompetencje tak jak sprawni pracownicy – podkreśla prof. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron+ – W ten sposób udowadniają także, że można im powierzać bardziej odpowiedzialne zadania, przełamują stereotypy, że osoby z niepełnosprawnością można kierować tylko do wykonywania mało odpowiedzialnych prac w firmach, tych najprostszych, a jednocześnie najmniej płatnych. Mają oni bowiem kwalifikacje umożliwiające im wykonywanie także wielu innych bardziej złożonych prac, a w dodatku OzN dokładają wielu starań, żeby podnosić na wyższy poziom swoje umiejętności” – dodaje prof. Kocki

Fundacja Neuron+ próbuje walczyć ze stereotypami dotyczącymi obecności OzN na rynku pracy. Temu celowi służy m.in. kampania „STOP Barierom”, której celem jest m.in. pokazanie osobom z niepełnosprawnością możliwości podejmowania pracy, oraz uświadomienie pracodawcom, że przyjęcie do pracy OzN może przynieść im wiele korzyści. W tym roku odbywa się trzecia edycja tej kampanii pod hasłem „STOP Barierom – STOP Covid”. I choć z powodu pandemii Fundacja Neuron+ skoncentrowała się na służeniu pomocą OzN i seniorom szczególnie dotkniętym skutkami Covid-19, to jednak kontynuowane są też działania promujące zatrudnianie osób z niepełnosprawnością.

III edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej STOP Barierom – STOP Covid na rzecz osób z niepełnosprawnością jest realizowana dzięki dofinansowaniu ze środków: Fundacji ORLEN, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji KGHM Polska Miedź, Totalizatora Sportowego Sp. z o.o., Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego, Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.

Źródło: materiały prasowe fundacji (za money.pl). Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

29 listopada 2021