Niepełnosprawność

Szczecin. Miejska biblioteka dostępna dla osób z dysfunkcją słuchu i wzroku

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie wdraża właśnie program, który ma ułatwić komunikację z osobami niepełnosprawnymi oraz zachęcić je do aktywnego korzystania z zasobów bibliotecznych i oferowanej oferty kulturalnej. Pomóc ma w tym szereg wydarzeń edukacyjnych, warsztaty i nowe wyposażenie wybranych filii bibliotecznych.

Celem projektu jest otwarcie biblioteki na osoby ze specjalnymi potrzebami, przede wszystkim z dysfunkcją słuchu i wzroku. „Zobacz i usłysz kulturę” to nie tylko warsztaty i spotkania (choć i te są ważną częścią programu), ale również działania mające przygotować wybrane filie biblioteczne do kontaktu z osobami niewidomymi i głuchoniemymi. W filiach nr 4, 7, 38, 48 oraz w ProMediach zamontowano przenośne pętle indukcyjne, które mają ułatwić komunikację z czytelnikami. W ProMediach dostępne są czytniki do książek PocketBook Touch Lux 5, pojawią się też książki z serii „Wielkie Litery” oraz audiobooki i filmy DVD z tytułami i nazwiskami autorów napisanymi pismem Braille’a. Dodatkowo, polepszy się jakość obsługi – bibliotekarze zostali bowiem przeszkoleni z podstaw języka migowego.

Odbędzie się cykl spotkań kulturalnych i popularyzatorskich. Akcja „Żywa Biblioteka” rozpocznie się 26 listopada. Pomysł ma na celu poszerzenie świadomości na temat inności oraz zmianę myślenia na temat osób z dysfunkcjami. W trakcie wydarzenia odbędą się również warsztaty dotyczące komunikacji z osobami z niepełnosprawnością wzroku i słuchu – zainteresowani będą mogli poznać kilka zwrotów w języku migowym.

Projekt realizowany jest w ramach programu „Kultura bez barier” (Program EFS Wiedza Edukacja i Rozwój).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy – tel. 91 506 50 56.

Źródło: oprac. za 24kurier.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

23 listopada 2022