News, Niepełnosprawność

Świdnica. W biały dzień okradli mieszkanie treningowe

Nie zakrywali twarzy, nie wyłamali zamka, zadzwonili nawet domofonem do sąsiadów, by otworzyli główne drzwi wejściowe. Trzej złodzieje w biały dzień wynieśli warte ponad 11 tysięcy sprzęty gospodarstwa domowego i telewizory z mieszkania treningowego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Świdnicy. 

Jesteśmy zdruzgotani, bo niedawno za środki z PFRON-u kupiliśmy nowe urządzenia – mówi Dorota Imioła z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, koordynatorka mieszkania treningowego.

Mieszkanie treningowe w jednej z kamienic przy ul. Żeromskiego od 2014 roku jest miejscem, gdzie dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną mieszkają podczas trwających tydzień turnusów.

Jednocześnie w mieszkaniu przebywa 5 naszych podopiecznych. Pozostają pod opieką dwóch asystentów – mówi Dorota Imioła i dodaje, że świdnickie koło PSONI dokłada od lat starań, by mieszkanie było wygodne i jak najbardziej przypominało prawdziwy dom. Stowarzyszenie pozyskuje środki na remonty i doposażanie.

– Złodzieje nie włamali się, musieli mieć klucze. Od 2014 roku nie zmienialiśmy zamków, było kilka kompletów kluczy, którymi dysponowali wyłącznie pracownicy. Nigdy nic złego się nie wydarzyło, nie przyszło nam do głowy, by wymieniać zamki po każdej zmianie pracownika. I nie przypuszczaliśmy, że ktoś mógłby okraść osoby niepełnosprawne. Na drzwiach jest tabliczka, doskonale wiadomo, co się w tym mieszkaniu znajduje – mówi z żalem Dorota Imioła.

Kradzież została zgłoszona na policji, a stowarzyszenie liczy także na pomoc w odzyskaniu urządzeń. Każdy, kto mógłby pomóc w ustaleniu sprawców i wskazaniu, gdzie znajdują się sprzęty skradzione z mieszkania treningowego, proszony jest o przekazywanie informacji na numer tel. 74 850 13 88 (od poniedziałku do piątku).

Mimo tych strat w mieszkaniu już wkrótce rozpocznie się kolejny turnus.

– Na razie będzie trochę skromniej, ale nie zrezygnujemy z naszej misji. Zamki już są zmienione. Mieszkanie było ubezpieczone, może więc uda się kupić nowe urządzenia, jeśli nie odzyskamy tych skradzionych – dodaje koordynatorka projektu.

Źródło: oprac. za swidnica24.pl. Zdjęcie – świdnickie koło PSONI.

31 lipca 2022