Niepełnosprawność

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

We wtorek, 21 września br. obchodziliśmy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Choroba zaczyna się niewinnie. Od zapominania. Na początku, gdzie zostawiło się dokumenty, przedmioty. Potem bliskie  osoby nagle stają się obce. Alzheimer zmienia życie nie tylko chorego, ale całej jego rodziny.

Choroba Alzheimera to rodzaj otępienia spowodowanego uszkodzeniem mózgu. Od 1999 roku, 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera, a cały wrzesień to czas, kiedy lekarze, ale również bliscy chorych i sami chorzy starają się zwrócić uwagę ludzi zdrowych na tę chorobę, która dotyka coraz więcej osób.

Problem jest ogromny. Nadal trudno oszacować liczbę chorych. W Polsce może to być nawet pół miliona osób, których będzie przybywać. Do 2050 roku — jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia — będzie ich nawet trzykrotnie więcej niż teraz.

Przyczyny choroby Alzheimera nie są znane. Schorzenie prowadzi do zaniku części struktur mózgowych i w efekcie utraty zdolności oceny sytuacji, mowy, pamięci. Wbrew powszechnym opiniom, zaburzenia te nie dotyczą tylko osób starszych i nie są normalnym objawem starzenia się.

Ciężar opieki medycznej, finansowej i socjalnej nad osobami, które tracą sprawność do samodzielnego życia, przejmują bliscy. Potrzebują jednak wsparcia i życzliwości ze strony otoczenia, informacji oraz fachowej porady, aby mogli udźwignąć nadzwyczaj ciężkie brzemię, jakim jest opieka nad osobą chorą przewlekle, tracącą pamięć.

Źródło: Internet. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

22 września 2021