Niepełnosprawność

Łódź. Ruszyła akcja „Pomóż mi znaleźć drogę do domu”

Specjaliści z Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Strażą Miejską i Policją w Światowy Dzień Choroby Alzheimera (21 września) rozpoczęli akcję „Pomóż mi znaleźć drogę do domu”. Akcję przygotowano aby pomóc coraz większej liczbie łodzian cierpiących na chorobę Alzheimera i choroby otępienne.

Chorobą Alzheimera może być dotkniętych nawet pół miliona osób w Polsce. Ile dokładnie? Nie wiadomo, bo precyzyjnych statystyk brak. W Łodzi z powodu chorób otępiennych może cierpieć nawet 30 tysięcy osób, z czego około 18 tysięcy na Alzheimera.

Specjaliści wspólnie opracowali ulotkę „Pomóż mi znaleźć drogę do domu”, która trafi do 17 Punktów Pracy Socjalnej funkcjonujących w ramach MOPS, do bibliotek, jednostek Urzędu Miasta Łodzi, straży i policji oraz szpitali. W wersji elektronicznej zostanie też wysłana do każdego pracownika łódzkiego MOPS, a także do konsorcjum, które jest wykonawcą usług opiekuńczych na terenie Łodzi.

Planowane są też szkolenia dla pracowników socjalnych, którzy mają na co dzień bezpośredni kontakt z wieloma łodzianami. Chodzi o to, by wiedzieli jak rozpoznawać symptomy otępienia oraz choroby Alzheimera.

W ramach kampanii powstał również film zarejestrowany z ukrytej kamery na ulicach Łodzi. W rolę osoby z chorobą otępienną wcieliła się aktorka. Twórcy byli zaskoczeni tym, jak wiele osób z troską zareagowało na tę nietypową sytuację.

Choroba Alzheimera to zwyrodnieniowa, postępująca choroba mózgu o nieznanej etiologii. Jest nieuleczalna, ale można łagodzić jej objawy i spowalniać rozwój. Chorym odbiera pamięć i zdolność samodzielnego funkcjonowania, ich opiekunów często zamyka w domu i czyni bezsilnymi wobec utraty kontaktu z bliską osobą. Zadaniem Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego jest więc nie tylko propagowanie wiedzy na temat choroby, terapia w chorobach otępiennych czy pomoc osobom chorującym, ale również ich opiekunom. Na co dzień ŁTA podpowiada, jak sobie radzić, gdzie szukać pomocy. Prowadzi badania przesiewowe i organizuje grupy wsparcia dla opiekunów, połączone z warsztatami terapii zajęciowej dla ich podopiecznych. Opracowuje też i wydaje podręczniki z zestawami ćwiczeń, które pomagają w codziennej pracy z chorymi, dzięki czemu postęp choroby można nieco spowolnić. W ramach kampanii kilkadziesiąt tego typu podręczników przekazanych zostało do wspierającej akcję Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Źródło: oprac za Expressem Ilustrowanym. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

22 września 2021