Przemoc domowa

Ponad 1/4 kobiet na całym świecie doświadcza przemocy domowej

„Przemoc ze strony partnerów wobec kobiet – w tym przemoc fizyczna i seksualna ze strony mężów, chłopaków i innych partnerów – jest bardzo rozpowszechniona na całym świecie” – powiedział profesor Uniwersytetu McGill, Mathieu Maheu-Giroux.

Jak sugeruje największa tego typu analiza, ponad jedna czwarta kobiet na całym świecie doświadczy jakiejś formy przemocy domowej przed ukończeniem 50. roku życia. Naukowcy z McGill University i Światowej Organizacji Zdrowia przeanalizowali 366 badań z udziałem ponad 2 milionów kobiet w wieku 15 lat i starszych w 161 krajach, stwierdzając, że co siódma kobieta padła ofiarą przemocy domowej w ostatnim roku okresu badawczego, który miał miejsce między 2000 a 2018 rokiem. Około 27 procent doświadczyło przemocy przed 50. rokiem życia. Analiza wykazała, że przemoc domowa zaczyna się wcześnie, a 24 proc. kobiet w wieku od 19 do 24 jest już ofiarami przemocy domowej.

Kraje o wyższych dochodach zgłosiły niższe wskaźniki przemocy domowej zarówno w ostatnim roku badania, jak i w trakcie całego okresu badania – najniższe szacowane wskaźniki miały miejsce w Azji Środkowej i Europie Środkowej. Szacunkowa liczba dla Ameryki Północnej w ostatnim roku okresu badawczego wynosiła około 5 procent.

Badania wykazały, że regiony o najwyższym wskaźniku przemocy domowej znajdowały się w Afryce, Azji Południowej i niektórych częściach Ameryki Południowej.

Grupa zauważyła, że na przemoc domową wobec kobiet prawdopodobnie wpłynęła pandemia koronawirusa, zauważając, że powinny istnieć mechanizmy reagowania na kryzys w momencie kiedy wychodzimy z ery pandemii. Dodali jednak, że ich odkrycia pokazują, że globalny problem istniał na długo przed COVID-19.

„Nasze badania pokazują, że rządy nie są na dobrej drodze do osiągnięcia globalnych celów eliminacji przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Ważnym wnioskiem jest to, że nawet w niektórych krajach o wysokich dochodach rozpowszechnienie przemocy ze strony partnerów jest stosunkowo wysokie, co wymaga inwestycji w profilaktykę na poziomie lokalnym i globalnym” – mówi Maheu-Giroux.

Źródło: oprac. za monitorlocalnews.com. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

26 marca 2022