Bezdomność

Nie wyrzucaj butów, przekaż je osobom bezdomnym

Oddaj – nie wyrzucaj, tak najprościej można opisać główny cel akcji marki WoshWosh, która na co dzień zajmuje się dawaniem butom drugiego życia, czyli ich renowacją. Marka postanowiła pójść o krok dalej w kierunku zrównoważonego rozwoju i zorganizowała zbiórkę obuwia dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności.

Akcja ruszyła 20 września, a jej głównym celem jest zbiórka obuwia dla osób dotkniętych bezdomnością. W ciągu trzech poprzednich edycji udało się w ten sposób pomóc ponad połowie potrzebujących w Polsce. W pierwszej edycji zebrano ponad tysiąc par butów, w drugiej około 5,5 tys., w zeszłym roku 9 tys.

– W tym roku najprawdopodobniej ta liczba będzie większa, niż wszystkie poprzednie razem wzięte – mówi Martyna Zastawna, inicjatorka zbiórki i założycielka marki WoshWosh. Zbiórka powstała właśnie za sprawą WoshWosh, czyli pierwszej w Polsce i Europie firmy zajmującej się profesjonalnym czyszczeniem, renowacją, naprawą i personalizacją obuwia.

„Przetrwać zimę po ludzku” – takie hasło przyświeca tegorocznej edycji akcji. W jaki sposób można dołączyć do akcji? Sposobów jest kilka:

  • Osobista wizyta w WoshWosh – dostarczenie butów do siedziby firmy, która znajduje się przy ul. Międzyborskiej 57/65 w Warszawie,
  • Zaniesienie butów do wybranych sklepów Decathlon,
  • Wysyłka butów do siedziby WoshWosh: ul. Międzyborska 57/65 04-027 Warszawa. Ważne, by na przesyłce widniał dopisek: „Buty dla osób bezdomnych”.
  • Wysyłka za pośrednictwem InPost, który jako partner akcji, gwarantuje 1000 darmowych paczek via Paczkomat (aby uzyskać kod na wysyłkę, należy wysłać maila na adres napiszdonas@woshwosh.pl).

Ważne, by oddawane obuwie było w dobrym stanie. Można oddać zarówno męskie, jak i damskie, jesienne i zimowe, sportowe. Buty powinny być ze sobą zasznurowane lub połączone za pomocą taśmy, gumki bądź zapakowane do worka.

– Nasza firma zajmuje się organizacją zbiórki, a sam proces pracy nad butami, wygląda następująco: przyjmujemy buty, dokładnie je selekcjonujemy, część z nich czyścimy, część tylko dezynfekujemy, a potem przekazujemy je fundacjom i organizacjom charytatywnym. Tam buty są rozdysponowywane do osób w kryzysie bezdomności oraz wśród osób potrzebujących. Przez ostatnie lata współpracowaliśmy z kilkunastoma fundacjami, a podczas tegorocznej zbiórki planujemy rozszerzyć współpracę o fundacje z innych miast niż Warszawa – mówi Martyna Zastawna.

Źródło: oprac. za Zwierciadłem. Zdjęcie – materiały prasowe.

22 września 2021