News, Video

Stowarzyszenie Mudita pomaga niepełnosprawnym uchodźcom

Po ataku Rosji na Ukrainę wiele osób musiało uciekać i znalazło się daleko od swoich domów. Osoby z niepełnosprawnościami i z przewlekłymi chorobami potrzebują szczególnej pomocy w tej trudnej sytuacji. Dużym wyzwaniem jest znalezienie transportu i miejsca pobytu dostosowanego do wózków, zorganizowanie opieki medycznej, leków, rehabilitacji czy wspomagania rozwoju dla dzieci.

Odpowiadając na te potrzeby Stowarzyszenie Mudita we współpracy z PAH od kwietnia realizuje program pomocy dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, którzy przyjeżdżają z Ukrainy do Polski.

Różne rodzaje pomocy

Punkty recepcyjne zapewniają tymczasowy pobyt w warunkach dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością, a także opiekę psychologiczną, konsultacje medyczne i fizjoterapeutyczne, konsultacje prawne oraz otwarte warsztaty języka polskiego. Dostępne jest wsparcie asystentów w znalezieniu docelowego zakwaterowania i zapewnieniu bieżących potrzeb, takich jak np. uzyskanie numeru PESEL, orzeczeń czy świadczeń przysługujących osobom z niepełnosprawnościami.

Punkty działają w Warszawie i Krakowie. Są czynne przez 24 h/dobę przez cały tydzień.

Warszawa: ul. Podczaszyńskiego 12, tel. 602 248 136,

Kraków: ul. Ujastek 7, tel. 602 248 237

Od pierwszego miesiąca wojny funkcjonuje Infolinia w języku polskim i ukraińskim. Koordynatorzy infolinii udzielają wsparcia w zakresie organizacji życia w Polsce, m.in. informują o możliwościach skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej, pomagają w umówieniu wizyt lekarskich czy w znalezieniu ośrodków rehabilitacyjnych i placówek terapeutycznych.

Linia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 pod numerem: +48 539 866 471 lub mailem: ukraina@stowarzyszeniemudita.pl

Ponadto, Stowarzyszenie Mudita realizuje program Asystentury Wytchnieniowej, zapewniając bezpłatną pomoc wolontariuszy w opiece nad dzieckiem lub dorosłą z niepełnosprawnością.

Od października działają również grupy wzajemnego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami z Ukrainy oraz ich bliskich. Spotkania prowadzone są online, ich głównym celem jest wsparcie psychologiczne oraz wymiana doświadczeń między uczestnikami.

Pomóc można odpowiadając na indywidualne potrzeby

“Kiedy przyjechaliśmy do Warszawy, polecono nam centrum pomocy uchodźcom ‘Mudita’  Zostaliśmy przyjęci z dworca. Dostaliśmy pokój, trzy posiłki dziennie oraz wsparcie informacyjne. Było wszystko, czego potrzebowaliśmy: kuchnia, możliwość prania i kąpieli, produkty higieniczne, Wi-Fi. Personel był bardzo uważny, kompetentny. Nie znamy języka polskiego, prawa polskiego, lokalizacji potrzebnych organizacji. Personel pomógł nam rozwiązać wszystkie problemy. Wolontariusze chodzili z nami, żeby pomóc w tłumaczeniu i rejestracji dokumentów. W punktach widzieliśmy osoby z różnymi niepełnosprawnościami i ich opiekunów, którym zapewniono warunki bytowe” – mówi Olga, beneficjentka punktu w Warszawie.

Wsparcie nadal potrzebne

Od kwietnia 2022 r. z różnych rodzajów wsparcia Stowarzyszenia Mudita skorzystało już kilka tysięcy osób uchodźczych z niepełnosprawnością oraz ich bliskich. Punkty Recepcyjne, Infolinia oraz Asystentura Wytchnieniowa mają zapewnioną ciągłość działania do lutego 2023 r. Aktualnie Stowarzyszenie Mudita szuka nowych lokali na Punkty Recepcyjne, a także dalszego finansowania, które umożliwi dalszą realizację programów pomocowych.

“Zapotrzebowanie wciąż jest bardzo duże, z Ukrainy wciąż przyjeżdżają osoby szukające bezpiecznego schronienia w Polsce” – mówi Marta Wiaderkiewicz, koordynatorka programu pomocy osobom uchodźczym z Ukrainy.

Aktualne informacje o programach pomocy:

https://www.google.com/url?q=https://stowarzyszeniemudita.pl/dopomoga&source=gmail-imap&ust=1674462159000000&usg=AOvVaw0gUWjo0iZYwt3cgyMkjvIu

Kontakt: kontakt@stowarzyszeniemudita.pl

Zapraszamy do obejrzenia filmu o wsparciu realizowanym przez Stowarzyszenia Mudita.

Źródło: materiały prasowe. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

16 stycznia 2023