Bezdomność

Starachowice. Seniorki pomagają bezdomnym wyjść na prostą

To długa droga, ale małymi krokami można ją pokonać. Bezdomnym w Starachowicach z bezdomności pomagają wychodzić nie tylko specjaliści. W pomoc zaangażowały się seniorki – mieszkańców noclegowni wspierają doświadczeniem i życiową radą. Pierwsze wspólne warsztaty kulinarne już za nimi.

W rolach nauczycielek, seniorki z klubu Manhattan. Asystują im mieszkańcy noclegowni. Seniorki są tu by podzielić się doświadczeniami i umiejętnościami. Ale też zarazić pasją i pokazać, że zwykłe codzienne obowiązki mogą odmienić życie. A to ma być elementem przygotowania do podjęcia kolejnych wyzwań.

– Chcemy ich zmobilizować, przyuczyć i pokazać jak się coś robi, choćby takie proste kuchenne rzeczy, żeby umieli ugotować prostą zupę zrobi, drugie danie… Pokazać, że warto zmusić się do wysiłku, bo nic samo nie przychodzi – opowiada Daniela Madej z klubu seniora „Manhattan” w Starachowicach.

W odnalezieniu własnej drogi – bezdomnym pomogą także terapeuci, pracownik socjalny i psycholog. – Prowadzimy z tymi osobami pracę socjalną, mającą na celu podjęcie zatrudnienia, znalezienie pracy i wejście w życie społeczne, między ludzi. Chcemy nauczyć ich pewnych umiejętności, zachowań, postaw – wyjaśnia Aneta Gołębska, zastępca dyrektora Centrum Usług Społecznych w Starachowicach.

Owoce wsparcia już są widoczne. Trzech mieszkańców noclegowni podpisało z Centrum Usług Społecznych umowy o wolontariacie. Świadczą usługi interwencyjne i pomagają samotnym.

Centrum Usług Społecznych w Starachowicach zaproponowało osobom korzystającym z miejskiej noclegowni, pomaganie potrzebującym w drobnych sprawach życia codziennego. Z zainteresowanymi podpisywane są umowy wolontariackie. To element programu wychodzenia z bezdomności, realizowanego przez Centrum.

Wolontariat bezdomnych jest uzupełnieniem usług opiekuńczych realizowanych przez CUS. W czasie, gdy pracownik socjalny zajmuje się osobą starszą, czy niepełnosprawną, wolontariusz może go wspomóc wykonując głównie prace fizyczne w domu, czy w jego otoczeniu. Z zainteresowanymi zawierane są miesięczne umowy wolontariackie obejmujące ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Angażowanie mieszkańców noclegowni w działalność społeczną jest elementem, będącego w trakcie tworzenia, programu pomagającego bezdomnym w ułożeniu sobie życia na nowo.

źródło: TVP3 Kielce i TV Starachowice

11 marca 2021